Sağlık

Kimler Ne Kadar, Kaç Litre Su Tüketmeli?

Vücudumuza göre kaç litre su tüketmeliyiz?

Sağlıklı yaşamak için, düzenli beslenmek, uyumak, spor yapmak ve elbette belirli miktarda su tüketmek gerekiyor. Bunları hepsini yapıyorsunuz diyelim, peki neye göre ve ne miktarda su tüketmemiz gerekiyor? Bu soruyu sizler için bu makalede cevaplıyoruz. Kimler Ne Kadar, Kaç Litre Su Tüketmeli?

Erken Menopoz Belirtileri Ve Tedavisi

Kimler Ne Kadar, Kaç Litre Su Tüketmeli?

Sürekli duyduğumuz “günde en az 2 litre su içmek gerekiyor” cümlesi acaba ne kadar doğru? Yetişkin bireylerde ortalama günlük su ihtiyacı 1600 mililitredir. Bunun yaklaşık olarak 1300 mililitre kadarı yiyecek ve içeceklerden karşılanabilir. Kalan 300-400 mililitresi için ise su içmemiz gerekiyor. Tabi bu bahsettiğimiz 1600 mililitre bulunduğunuz ortama ve gün içerisindeki aktifliğinize göre değişebiliyor. Mesela spor yapıyorsanız 3 litreye kadar ya da çok sıcak bir bölgede yaşıyorsanız 4-6 litreye kadar su içmeniz gerekiyor.

Dünya sağlık örgütünün açıklamalarına göre, orta sıcaklıkta olan bölgelerinde yaşayan sağlıklı erişkinlerin günlük su gereksinimi 2,7-3,7 litre civarında iken sıcak bölgelerde bu miktar 4-6 litreye kadar yükseliyor.

Süt meyve suyu, meyve, sebze ve maden suyu içerek de su ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Fakat içerisinde karbonhidrat bulunduğu için şekerinizi yükseltebilir. Unutmayın ki en sağlıklı su kaynağı sudur.

Spor Yapıyorsanız

Yoğun spor yapan biriyseniz, en az 1 litre fazladan su içmelisiniz. Bunun yanında vitamin ve mineral içeriği zengin olan sporcu takviyelerini de içebilirsiniz.

Sıcaklık

Sıcak ortamlarda daha fazla terlediğimiz için, vücudumuz ekstra suya ihtiyaç duyar. Terledikçe mutlaka su içmeye özen gösterin.

Hastalıklar

İshal, kusma, yüksek ateş gibi bir hastalığa yakalandıysanız, ekstra su tüketmeniz gerekiyor. Hem vücudunuzdaki su ihtiyacını karşılayabilmeniz için, hem de vücudunuzdaki atıkların su sayesinde temizlenmesi için bu gerekiyor.

Hamilelikte

Hamilelikte de gün içerisinde, normal hava koşullarında ve standart aktivite de 2 buçuk 3 litre su tüketmek gerekiyor:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu