Pratik Bilgiler

Yemek Kokularıyla Başa Çıkmanın Kolay Yolları

Yemek kokuları oldukça san sıkıcı olabilmektedir. Mutfakta ve evin hemen hemen her yerini kaplayan yemek kokuları rahatsız edici olabilir. Peki yemek kokularını kısa sürede nasıl başa çıkabiliriz inceleyelim.

1-Kahve

Kahve, kokuları nötralize eden nitrojen içerir.  Islak kahve telvelerinizi kuruması için bir fırın tepsisine yayın ve gece boyunca mutfak tezgahında bırakın.

2-Sirke ve Limon Suyu

Etkili yöntemlerden biri de sirke ve limonlu su kaynatmak. Yemekten sonra sinmiş olan kokuyu yok etmek için, küçük bir tencereye iki bardak su, bir bardak elma sirkesi ve bir adet limonu kabuğu ile doğrayıp kısık ateşte kaynatmak. Bu şekilde mutfağa sinmiş kokular yok olacaktır.

sirke ve limon suyu

3-Mum

Yemek yaparken rahatsız olabileceğiniz kokulara karşı ocağın yanında birkaç mum yakmak, mum yemek kokularının yayılmasını önleyecek ve kokuyu çekecektir.

4-Pencere ve aspiratör açmak

Aspiratör çalıştırmak ve mutfak penceresini açmak. Bunun yanı sıra kızartma yaparken bir kapta tarçın çubuk, defne yaprağı, limon kabuğu, portakal kabuğu kaynatırsak kötü kokuyu engellemiş oluruz. Karnabaharın haşlama suyuna bir miktar süt katmak, kereviz pişirirken küçük bir parça lahana turşunu eklemek, lahana pişirirken ise ekmek içi koymak evde ağır kokuyu azaltacaktır. Kavrulmuş soğan kokusunu yok etmek için de teflon tavada Türk kahvesi kahvesi kavurmak.

pencere

5-Hemen Temizleyin

Ocağa ve tezgâha sıçrayan yemek ve yağı artıklarını yemek piştikten hemen sonra deterjanlı su ile temizlemek. Yemek artıklarının çöpe atıp çöpün kapağını kapatmak. Kızartma yağlarını açıkta bırakmamak.

6-Limon, Portakal Kabukları ve Çeşitli Baharatları Kaynatmak

Limon kabuğu, portakal kabuğu, karanfil, çubuk tarçını bir tencereye bir miktar su koyup malzemeleri içine atıp kısık ateşte kaynatmak.

limon ve portakal

7-Bir kâse sirke veya kabartma tozunu gece boyunca tezgâhın üzerinde bırakmak.

Gerçekten inatçı kokuları etkisiz hale getirmek için, yatmadan önce tezgâhın üzerine beyaz sirke veya kabartma tozu ile dolu bir kase bırakmayı deneyin.  Her ikisi de sabaha kadar kalan yemek kokularını yok edecektir.

8-Vanilya

Özellikle fırında pişirilen balık ve yemeklerden sonra, fırına sinen kötü kokuları yok etmek için bir miktar vanilyayı, henüz fırın sıcakken serpin ve fırın ağzını açık tutun. Fırının soğuduğunda emin olduğunuzda, temiz bir bezle silin, kokudan  eser kalmayacaktır.

Benzer içeğimizi inceleyebilirsiniz : Çamaşır Makinesindeki Kötü Kokular Nasıl Giderilir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu