Kumaş Bilgileri

Angora Kumaş Nedir? Angora Kumaş Özellikleri

Birçok kumaş türünü sizlere paylaşmaktayız bugün pekde çok adını duymadığınız bir kumaş türü olan Angora kumaş hakkında sizlere bilgi paylaşıyoruz. Angora kumaş nedir? Angora kumaş özellikleri nelerdir? Angora kumaş tarihini inceleyelim.

Angora Angora Kumaş Nedir?

Angora, Ankara tavşanından elde edilen elyafa “angora” adı verilmektedir. Angora bir Türk kumaşı olmaktadır. Angora tavşanlarına yapılan kötü muamele nedeniyle çoğu kişi tarafından sevilmemiş olsa da angora yünü hayvanlara zarar verilmeden ve sürdürülebilir bir şekilde üretmek de mümkün olmaktadır.

Keşmir keçisinin yünü ile birlikte Ankara tavşanından elde edilen yünler lüks liflerdendir. Angora yün elyafları dünyadaki en iyi yün elyafları arasında yer almaktadır. Angora yünü yumuşak ve ipeksi bir yapıya sahiptir. Angora kumaşının sevilme nedeni diğer yünlere göre alerjik özelliğe sahip olmamasıdır. Angora yünü en hafif doğal elyaf olarak kabul edilmektedir.

angora kumaş nedir

Angora kumaşının doğal rengi siyah, beyaz ve gri olmaktadır. Angora kumaşı rahat boyanması sayesinde farklı birçok ürünlerde kullanılabilir hale gelmiştir.

Kumaş türü tavşan taranarak alınmaktadır. Tavşandan alınan bu tüyler dayanıksız olduğu için keçi, koyun deve yünü ya da sentetik liflerle karıştırılarak kullanılmaktadır. Alerjik olmayan bu kumaş türü iç giyimde de kullanılmaktadır.

Angora sadece iç giyimde kullanılan bir kumaş türü değil, kazak, ceket, etek, elbiseler ya da etek modellerinde sıklıkla kullanılabilir. Bileşiminde yün, viskon, polyester ya da akrilik içerebilmektedir.

Angora Kumaşın Tarihi

Angora kumaşının tarihi oldukça eski dönemlere ait olmaktadır. Ankara eski zamanlarda Avrupa’da Angora olarak bilinmekteydi. Ankara tavşanları ilk olarak Türkiye’de yetiştirildi. Ankara tavşanlarının net olarak hangi tarihde yetiştirildiği belli değil. İlk olarak 18. Yüzyılda Ankara tavşanları Avrupaya yayılmıştı. Fransa’ya ilk defa 1723 ‘de götürüldü. Fransızlar tarafından sevilen bu kumaş zamanla daha çok yayılmaya başladı. Angora yünü zamanla diğer bölgelere yayıldı. Amerika’da kazak, elbise gibi tekstil üretimi için yeni işletmeler kurarak zamanla geliştirmeye başlandı.

angora kumaş tarihi

İlginizi Çekebilir : Mikro Kumaş Nedir, Mikro Kumaş Özellikleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu