Sağlık

Bağışıklık sistemi sağlığın nasıl korumalıyız?

 

Tıpkı insanların kendileri gibi, bağışıklık sistemimiz de görevleriyle birlikte büyür.  Ve böylece yaşamın her aşaması, doğal koruma sistemimizden kendi taleplerini doğurur.  Ne yazık ki, bağışıklık sistemimiz de belirli bir yaşlanma sürecine tabidir zamanla çok yönlü koruma gücünü kaybeder.

İyi bir bağışıklık sistemini korumak için yapabileceğimiz çok şey var.  Dengeli ve mevsimlik beslenen, düzenli hareket eden ve yeterince dinlenmeye özen gösteren herkes, bağışıklık sistemi için zaten çok şey yapmış olur.

Bağışıklık sistemi için mikro besinler

Bağışıklık sisteminin işleyişi, yeterli besin kaynağı (mikro ve makro besinler) ile bağlantılıdır.  Bireysel bileşenler esas olarak hızla yeni oluşan hücrelerden oluştuğundan, iyi bir mikro besin kaynağı önemlidir.

Bu nedenle organizmanın bağışıklık yeterliliği, diğer şeylerin yanı sıra, C, D, E, A vitaminleri ve elementler selenyum ve çinko gibi mikro besinlerin temini ile belirlenir.

Bağışıklık Faktörü-Beslenme

Taze yiyeceklerle dengeli bir diyet, iyi bir bağışıklık sisteminin temelidir.  Bu nedenle mevsim meyveleri ve sebzeler diyetinizin başında olmalıdır, ancak tam tahıllar, yağlar ve kuruyemişler de önemlidir.  Bu gıdalar, organizmadaki birçok işlem için gerekli olan önemli vitaminleri, elementleri ve fitokimyasalları içerir.

Beslenme özellikleri

Bağışıklık sisteminin normal çalışmasına katkı olarak C vitamini, D vitamini ve çinko ve diğer mikro besinler ile,

A vitamini, folik asit, B6 vitamini, B12 vitamini, C vitamini, D vitamini, selenyum, demir, bakır ve çinko, bağışıklık sisteminin normal çalışmasına katkıda bulunur.

A vitamini, riboflavin (B2 vitamini), biotin ve niasin, normal mukoza zarlarının (örneğin oral mukoza) korunmasına katkıda bulunur.

A vitamini, tiamin (B1 vitamini), riboflavin (B2 vitamini), B6 ​​vitamini, B12 vitamini, pantotenik asit, niasin, C vitamini, biotin, iyot, manganez, demir ve bakır normal enerji oluşum metabolizmasına katkıda bulunur.

C vitamini, E vitamini, riboflavin (B2 vitamini), çinko, selenyum, bakır ve manganez, hücrelerin oksidatif stresten korunmasına yardımcı olur.

Sağlıklı bir beden bağışıklık sisteminin korunmasıyla sağlanır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu