Kumaş Bilgileri

İki İplik Kumaş Nedir? İki İplik Kumaş Özellikleri

Son yılların en çok tercih edilen kumaş türlerinden biri olan iki iplik kumaş, genellikle mevsimlik kıyafetlerin üretiminde kullanılmaktadır. İki iplik kumaş adını sıklıkla duymuş olabilirsiniz. İki iplik kumaş nedir, iki iplik kumaş özelliklerini inceleyelim.

İki iplik kumaş, RL tek plakalı yuvarlak örme makinelerinde, iğne ve kilit dizilişleriyle elde edilmektedir. Genellikle birbirinden numara yönünden farklı iki tane ipliğin aynı iğneye verilmesi ile oluşur. Astar ipliğinin zemin ipliğinden iki kat daha kalın olması gerekmektedir. Arka kısmında ön yüzüne göre daha kalın ipliklerin kullanıldığı bir kumaş türüdür. Astar ipliği genellikle kalın, hacimli ve şardonlanmaya müsait olan ipliklerdir. Astar ipliğinin kalınlığının, zemin ipliğinin kalınlığının iki katı olmasında fayda olmaktadır. Genellikle astar örgülü olarak da bilinmektedir. Örme kumaş olarak piyasada tanımlanmaktadır. İki iplik örgülerde atlamalardan dolayı kumaşın bir yüzeyinde atlamalar gözükürken diğer yüzeyi ise süprem kumaş görünümündedir.

iki iplik kumaş nedir

Kalın bir yapıya sahip oldukları için ilkbahar ve sonbahar giysilerinde tercih edilmektedir. Genellikle gecelik spor giyiminde tercih edilmektedi. Sweatshirt, eşofman vb. kıyafetlerde de sıklıkla kullanılır.

İki iplik Kumaş Özellikleri

  • İki iplik kumaş, pamuklu bir kumaş türüdür.
  • Ön ve arka tarafı birbirinden farklıdır.
  • Leke tutma özelliği yüksektir, dikkatli kullanılmalıdır.
  • İpliğin likra oranına göre esneme kat sayısı artabilir ancak piyasada bulunan iki ipliklerin çoğu esnektir.
  • Doğal bir kumaş olduğu için bebek giyim için tercih edilebilmektedir.
  • Nefes alabilen bir kumaş olduğu için sağlıklı bir kumaştır.

İlginizi Çekebilir : Sandy Kumaş Nedir? Sandy Kumaş Özellikleri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu