Sağlık

Bitter Çikolatanın Faydaları Nelerdir ?

Bitter çikolatanın faydalı olduğunu biliyor muydunuz ?  Bilmeyenler için bitter çikolatanın yararlarını yazımızda inceleyelim.

Siyah çikolata’ olarak da bilinen bitter çikolata, kakao ağacı, yağ, şeker ve kavrulmuş kakao çekirdeklerinden yapılmaktadır. Bitter çikolata çoğu insanlar tarafından sevilerek tüketilmektedir. Bu çikolatayı sade olarak yiyebileceğiniz gibi evde hazırlayacağınız kekler içinde kullanabilirsiniz .

Peki bitter çikolatanın faydaları nelerdir inceleyelim.

 1.   Hamileler İçin Mutluluk

Yapılan araştırmalara göre anne adayları bitter çikolatayı tercih ettiğinde stresden uzak hissettikleri gözlemlenmiştir.

BİTTER ÇİKOLATANIN FAYDALARI NELERDİR?

 • Antioksidan Deposudur:Günümüzde bilindiği üzere en güçlü antioksidan depolarından biri de kakaodur. Bitter çikolata, içeriğinde kakao oldukça fazla olduğundan antioksidan etkisini yüksek miktarda gösterecektir. Bu açıdan düzenli olarak tüketilen bitter çikolata, kalp hastalıkları ve kanser gibi rahatsızlıklardan korunmanızı sağlayacaktır.
 • Strese Karşı Etkilidir: Tüm çikolata çeşitlerinin mutluluk hormonu salgısında etkili olduğu herkes tarafından bilinir. Yalnız bu olay bitter çikolata da kat ve kat daha fazladır. Bitter çikolata, stresinizi yatıştırarak beyninizin dingin olmasını sağlar. Bu nedenle her gün bir parça bitter çikolata yemeniz sinir sisteminiz açısından faydalı olacaktır.
 • Kolesterol Düşmanıdır: Bitter çikolatanın içeriğinde bulunan flavonoit maddesi tam bir kolesterol düşmanıdır. Bu madde kolesterol seviyesini koruyarak daha sağlıklı olmanızı sağlamaktadır. Ayrıca bitter çikolatanın kan akışını hızlandırması beyin fonksiyonlarında hızlanma yaratır. Bu sayede de inme riskini oldukça azalmasını sağlar.
 • Cildinize İyi Gelir: Flavonoid bakımından zengin olan bitter çikolata cildi UV ışınlarından koruyabilecek özelliğe sahiptir. Antioksidan etkisi de göstermektedir.
 • Kan Dolaşımınızı Arttırır: Kanın pıhtılaşmasını önleyen bitter çikolata, kan dolaşımını arttırmak için birebir olan bir besindir. Aspirinle hemen hemen aynı etkileri gösterdikleri bilinmektedir.
 • Gözler İçin Faydalıdır: Yapılan çalışma ve testlere göre beyne giden kan dolaşımını hızlandıran bitter çikolataların, retinaya da fayda sağlayacağı ve bu durumda göz sağlığına da önemli bir ölçüde etki edeceği biliniyor.
 • Bitter Çikolata Felç Olma Riskini Azaltır: İsveç’te 2000’den fazla kadın üzerinde yapılan araştırmalarda, bir hafta boyunca en az kırk beş gram bitter çikolata tüketen kadınların daha az felç olma riski taşıdığı belirlendi. Bu kadınlarda felç olma riskinin, en az %20 oranında daha düşük olduğu tespit edildi.
 • Kalbinizi Güçlendirmeye Yardımcı Olur: Düzenli olarak bitter çikolata yemek, kandaki ‘’kötü’’ kolesterolün ve kan basıncının düşürülmesine yardımcı olur ve böylece kalp hastalıklarına yakalanma riskini büyük ölçüde azaltır.
 • Tok Hissetmenizi Sağlar: Çikolata bol miktarda lif içerir, yani doygunluk hissi verir ve böylece kilo almanıza sebep olabilecek diğer yiyecekleri tüketme isteğinizi bastırır.
 • Diyabete Karşı Savaşır: Henüz tam olarak kanıtlanmış olmasa da (çalışmalar halen sürmektedir),sık sık çikolata tüketmenin, diyabetekarşı savaşabileceği düşünülmektedir. Bunun sebebi, çikolatanın insülinduyarlılığını arttırmasıdır.
 • Öksürüğü Hafifletmeye Yardımcı Olur: Çikolatanın içeriğinde, teobromin adlı bir madde bulunur. Bu madde, beynin öksürüğe sebep olan onuncu kafa siniri üzerinde etkilidir.
 • Ruh Halinize İyi Gelir: Moraliniz bozuk olduğunda, kendinizi kötü hissettiğinizde veya stresli olduğunuzda, büyük bir paket çikolata yemenizi tavsiye ediyoruz. Böylece kendinizi çok daha iyi hissedebilirsiniz. Her zaman yanınızda biraz çikolata bulundurmakta fayda vardır.
 • Zekayı Geliştirir: Yapılan bazı araştırmalara göre; beyne giden kan miktarının artması, daha dikkatli ve uyanık olunmasını sağlıyor, böylece öğrenme kolaylaşıyor.
 • Öksürük Keser: Bitter çikolatada bulunan Teobromin molekülünün öksürüğe karşı etkili olduğu, boğazdaki kaşıntıyı ve inatçı öksürüğü engellemesiyle kişiyi öksürük açısından rahatlattığı belirlenmiştir. Tabi ki bitter çikolatayı aşırı bir şekilde tüketmemek gerekiyor. Öksürüğünüzü kesmek için bitter çikolatanın bir parçası yeterli olacaktır.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu