Sağlık

Çin Tuzu MSG (Mono Sodyum Glutomat) Nedir?

Çin Tuzu MSG (Mono Sodyum Glutomat) Nedir? Sağlığımız Üzerindeki Zararları Nelerdir?
Çoğumuzun ismin pek bilmediğimiz mutfaklarımızda kullanmadığımız, ancak fast food yiyecekler ve bir çok paketli hazır gıda maddesinde kullanılan,bir tür gıda katkı maddesi olan, Çin tuzu tat verici olarak kullanılan ve E-621 adıyla bilinen kimyasal bir maddedir. MSG Açılımı ( Mono Sodyum Glutomat) olan bu madde sağlığımızı olumsuz şekilde etkilemektedir.

Büyük Bedende Zayıf Gösteren Hileler

Çocuklarımızın özellikle çok tükettiği,hazır işlenmiş ve paketlenmiş gıdalarda, hamburger, et suyu ve tavuk suyu tabletleri, cips, konserve, hazır çorba, margarin, tuzlu-tatlı çok sayıda fabrikasyon üründe, lokanta ve yemek fabrikalarında da lezzet katmak bağılılık ve iştah açtığı İçin kullanılmaktadır.
Uzmanlar, tüketici derneklerinin yasaklanmasını istediği Çin tuzunun sağlık üzerinde çok sayıda zararı olduğunu belirtiyor. Her şeyden önce doyma hissini baskılıyor, eklendiği gıdaya lezzet vererek insanda daha çok yemek arzusu yaratıyor. Doyma hissini baskıladığı için obezitenin patlamasında etkili rol oynuyor .Özellikle çocukların daha çok tükettiği hamburger, salam, sosis, cips, kraker gibi ürünlerde sıkça kullanılıyor. Çin tuzunun sadece hazır gıdalarda değil patates kızartması, et döner, tavuk döner, balık ızgara gibi ürünlerde de kullanılıyor.
Çin tuzu, bağımlılık yapıcı özelliğinin yanı sıra vücuda verdiği ciddi zararlardan dolayı sağlık uzmanlarınca tehdit olarak görülen maddeler arasında yer alıyor.
Bilim adamlarının önemli bir kısmı MSG’nin beden, özellikle sinir sistemi için toksik bir madde olduğunu, vücutta iltihabi reaksiyonları tetikleyebileceğini söylüyorlar. Alzheimer’dan parkinsona, öğrenme bozukluklarından baş ağrılarına, bulantı, çarpıntı, nefes darlığı, hatta kilo almaya ve şeker hastalığına neden olabileceğini ileri sürüyorlar. Alerjileri tetikleyebileceğini, gözlerde harabiyete yol açabileceğini, insülin direncini hızlandırabileceğini ileri sürüyorlar.
Bilinçli tüketici olarak çocuklarımızı özellikle hazır fast food gıdalardan ve cips, salam, sosis gibi paketli hazır ürünlerden uzak tutmalıyız.
Sağlıklı beslenme konusunda hem kendimiz hem de çocuklarımızı bilinçlendirmeliyiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu