Sağlık

Göz Altı Morluklarının Nedenleri – Tedavi Yöntemi

Göz altı morlukları yorgunluk, uykusuzluk, alkol tüketimi, yetersiz su içme, dengesiz beslenme, demir eksikliği, aşırı tuz tüketimi, aşırı kafein tüketmek, böbrek hastalıkları ve stres gibi nedenler göz altı morlukları ve torbaları oluşturur. Göz altı morlukları uygulanan birçok yöntemle geçmiyorsa eğer, genetik faktörler ve derinin termal tabakasında melanin varlığı söz edebiliriz.

Bazı durumlarda vücut daha fazla melanin ürettiğinde, hiperpigmentasyon göz çevresindeki yağ dokusunda azalma, göz altı derisinin incelmesi, demir eksikliğinden kaynaklanan anemi, güneş ışığına aşırı maruz kalma, gözlerin sık ovuşturulması, yaşlanma, sigara içmek, kalıtsal genler tiroid hastalıkları sebep olabilir. Göz altı morlukların ve halkalarının sebebini öğrenmek için öncellikle insanların bir dermatoloğa başvurması gerekir.

Kalıtsal ve sağlık sorunlarından kaynaklanan nedenlerden dolayı tıbbi tedavi yapmak gerekir.

Evde yapabilecek basit kürlerle göz altı morlukları ve halkalarını en aza indirebiliriz.

Yeterince uyumak

İnsanlar, koyu halkaları ve şişlikleri azaltmaya yardımcı olmak için her gece yeterince kaliteli uyku aldıklarından emin olmalıdırlar.

Salatalık

Gözlere salatalık dilimleri koymak yorgun gözleri yatıştırabilir ve şişliği azaltabilir. Salatalığın yüksek su ve C vitamini içeriği cildi beslemeye ve nemlendirmeye yardımcı olabilir.

Soğuk kompres

Gözlere soğuk kompres uygulamak kan damarlarını daraltabilir ve koyu halkaların görünümünü azaltılabilir. Bir parça buzu temiz pamuklu bir bezin içine koyarak uygulanabilmektedir.

Çay poşetleri

Kaynamış çay poşetlerini önce buzdolabına koymak, gözler için soğuk bir etki sağlayabilir. Siyak, yeşil veya bitki çayı poşetlerini kullanılabilir.

Çay poşetleri göz altındaki koyu halkaları ve şişkinliği azaltmaya yardımcı olabilir. Kafein antioksidan özelliklere sahiptir. Kan dolaşımını uyarır.

Antioksidan cilt bakım ürünleri

Antioksidan içeren yüz kremleri ve göz altı ürünleri koyu halkaların görünümünü azaltmaya yardımcı olabilir. E ve C vitaminlerin halkaların tedavisine yardımcı olabilecek antioksidanlardır.

Ev Yapımı

Göz Altı Morlukları İçin Kahve Maskesi

İhtiyacımız olan 3 malzeme

Kahve maskesi için ihtiyacınız olan 3 malzeme vardır:

Bir tatlı kaşığı Türk kahvesi telvesi

Bir tatlı kaşığı bal

Bir ampul E vitamini

Yapılışı;

Önce bir tatlı kaşığı kahve telvesini E vitamini ile iyice karıştırın. Daha sonra karışımın içine balı da ekleyin ve tüm malzemelerin tamamen karışmalarını sağlayın. Karışımı pürüzsüz bir kıvama getirdikten sonra elinizle göz altı morluklarınızın olduğu bölgelere uygulayın. 15- 20 dakika bekletip sonrası yüzünüzü ılık suyla temizleyin. Varsa bir göz altı kremi hafif masaj yaparak uygulayın. Günlük düzenli olarak göz altı morlukları için kahve maskesi uygularsanız, morlukların önemli ölçüde azaldığını fark edersiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu