Sağlık

Tahriş Olmuş Cilt İçin Çözümler Nelerdir?

Zaman zaman hepimiz cildimizde kuruluk, akne, kızarıklık, kaşıntı, pullanma, çatlak gibi cilt sorunları yaşamışızdır.
Mevsim değişiklikleri, soğuk kuru hava ,ev ve iş yerlerinde kullanılan klimalar bulunduğumuz ortamların nemin azaltarak çeşitli cilt sorunlarına yol açarlar.
Bu gibi durumlarda kuruyan, pullanan kızaran kaşınan cildimiz hatta zamanla egzamaya bile neden olur.
Nedeni ne olursa olsun, tahriş olmuş cildimizi yatıştırmaya yardımcı olmak için her zaman mümkün olan en doğal bakımı yapmalıyız. Cildimizin kaybettiği nemi geri kazandırmak için ilk hedefimiz bol su içmektir. Su, cildi nemlendirmeye yardımcı olur ve yüzde kırışıklara benzeyen dehidrasyon çizgilerini önlemeye yardımcı olur.

-Dengeli Beslenme

Özellikle dengeli ve sağlıklı beslenerek, yeterince meyve ve sebze tüketerek cildimizi içten beslemiş oluruz. Bu da cildimizin sağlıklı ve nemli olmasına yardımcı olur. Meyve ve sebzelerdeki vitamin ve minareler cilt sağlığımıza çok büyük katkıda bulunurlar. A vitamini, E vitamini ve C vitaminlerinden zengin meyve ve sebzeleri tüketerek daha parlak sağlıklı bir cilde hem de kollajen üretimini teşvik etmiş oluruz.

-İyi Bir Uyku

Uykusuz bir vücut stresli bir vücuttur ve stresli bir vücut kortizon salgılar. Bu, ince çizgilerden sivilcelere kadar her şeye neden olabilir.
İyi ve dinlenmiş bir cilt için günlük 7 ile 8 saat arası uyumalıyız.
Uyurken cildimiz yeni kollajen üretir ve bu da erken yaşlanmayı önlemeye yardımcı olabilir.

-Eksersiz Yapmak

Yeterince uyumak gibi, egzersiz yapmak da stresi azaltmak gibi ek bir cilt yararına sahiptir ve bu da daha az kortizon üretimine neden olabilir.

-Cildimizi Temiz Tutmak

Cildimize gereken önemi göstererek temiz tutmalıyız. Sık sık ılık duş alıp mutlaka duştan sonra cilt tipimize uygun nemlendirici vücut kremleri kullanmalıyız. Yüzümüzü yıkadıktan sonra yine cildimize uygun nemlendirici krem sürmeliyiz. Özellikle ellerimizi her yıkadıktan sonra uygun el kremini sürmeliyiz. Çok soğuk havalarda dışarı çıktığımızda ellerimize eldiven giymeliyiz yüzümüzü de direk rüzgar ve soğukta korumalıyız.
En önemli bir konuda gece uyumadan önce, mutlaka yüzümüzde makyaj varsa çıkarmalıyız ve yüzümüzü yıkayıp kuruttuktan sonra cildimize uygun gece kremi sürüp nemlendirmeliyiz.

Kaç yaşında olursanız olun veya yaşam tarzınız ne olursa olsun, cildinize bakmak için bilinçli bir çaba göstermeniz önemlidir. Yaşadığınız cilt sonsuza kadar sizindir, bu yüzden ona iyi davranmak için zaman ayırın. Karşılığında, sağlıklı bir cilde sahip olacaksınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu