Sağlık

Daha Dolgun ve Sağlıklı Saçlar İçin Nasıl Beslenmeli?

Beslenme saçınızın sağlığında önemli bir rol oynar. Doğru beslenme saç dökülmesini engellediği gibi dolgun ve sağlıklı saçlara sahip olmanızı sağlar.

Yetersiz ve sağlıksız beslenme saç dökülmesine ve sağlıksız saçlara neden olur. Saç folikülleri iç ve dış faktörlerden etkilenir. Sağlıksız ve dökülen saçların nedenlerin başında yaş, genetik faktör, beslenme, stres, kimyasal toksinler, hormonal değişimler gibi nedenler sayabiliriz.

Saçları bir yaşam döngüsü vardır. Döngüyü tamamlayan saçlar dökülür yerine yenisi çıkar. Bu döngü 2 -7 yıl arasındadır.

Yaş ve genetik gibi faktörleri değiştiremeseniz de,

Doğru besinlerle dengeli bir diyet, özellikle yetersiz beslenme nedeniyle saç dökülmesi yaşıyorsanız, saç dökülmesini durdurur, sağlıklı ve dolgun saçlara sahip olursunuz.

Saç İçin Faydalı Besinler

  • Yumurta

Yumurta, saç için büyük bir protein ve biotin kaynağıdır. Saç kökleri çoğunlukla proteinden yapılır, protein eksikliği saç dökülmesine neden olur.

Biotin, keratin adı verilen bir saç proteininin üretimi için gereklidir, sağlıklı saçlar İçin yeterince biotin  aldığımızdan emin olmalıyız.

Yumurta, aynı zamanda harika bir çinko, selenyum kaynağıdır. Selenyum ve çinko saç dökülmesini engeller sağlıklı olmasını sağlar.

  • Meyveler

Meyveler, saç için faydalı bileşikler ve vitaminlerle yüklüdür, ayrıca güçlü antioksidan özelliklere sahip olan C vitamini içerir.

Antioksidanlar, saç köklerini serbest radikal adı verilen zararlı moleküllerin zararlarına karşı korumaya yardımcı olur.

Vücut saçın kırılmasını ve kırılmasını önlemek için saçı güçlendirmeye yardımcı olan bir protein olan kolajen üretmek için C vitamini kullanır. Dahası, C vitamini vücudun, demiri emilimine yardımcı olur. Düşük demir seviyeleri, saç dökülmesine neden olur.

  • Yağlı Balıklar

Omega-3’ler ve D vitamini de dahil olan yağ asitlerine sahip bazı balık türleri vardır.

Tuna, orkinos, somun, ringa gibi, yağlı balıklar aynı zamanda sağlıklı saçların desteklenmesine yardımcı olan iyi bir protein, selenyum ve B vitaminleri kaynağıdır.

  • Yeşil Yapraklı Sebzeler

Koyu yeşil yapraklı sebzeler saç dökülmesini önleyen besinlerle doludur.

Kara lahana, ıspanak gibi…

Yeşil yapraklı sebzeler A vitamini, demir, beta karoten, folat ve C vitamini içerir.

A vitamini, yeşil yapraklı sebzelerde bulunan ve saç sağlığında rol oynayan bir diğer önemli besindir. Vücudunuzun saç derisini nemlendirerek saçı koruyan bir yağ olan sebum yapmasına yardımcı olur.

  • Kuruyemişler ve Tohumlar

Bu besleyici yoğun gıdalar, E vitamini, çinko, selenyum ve omega-3 yağ asitleri dahil olmak üzere saç dökülmesini önlemek için önemli olan birçok besine sahiptir. Başlıcaları ceviz, badem, fındık, keten tohumu,kabak çekirdeği gibi…

Saç sağlığı için önemli olan çinko ve selenyum, vücudunuzun yapamadığı temel minareleri kuruyemiş ve tohumlardan alırız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu