Sağlık

Muzun Faydaları Nedir, Ne Kadar Tüketilmeli?

Muz, B6 vitamini açısından zengin olmasının yanı sıra iyi bir C vitamini, diyet lifi ve magnezyum ve potasyum kaynağıdır. Muz sadece vitamin ve lif açısından zengin değil, aynı zamanda yağsız ve kolesterolsüzdür.

?Muzun Sağlığa Faydaları

?1. Muz, en iyi B6 vitamini kaynaklarından biridir.

Muzdaki B6 vitamini vücudumuz tarafından kolayca emilir ve orta boy bir muz günlük B6 vitamini ihtiyacımızın yaklaşık dörtte birini karşılar.

B6 Vitamini vücudumuzda, kırmızı kan hücreleri üretir, karbonhidratları ve yağları metabolize ederek enerjiye dönüştürür, amino asitleri metabolize eder,
istenmeyen kimyasalları karaciğerimizde ve böbreklerimizde uzaklaştır ve
sinir sistemimizi korur.

?2. Muz, C vitamini kaynağıdır.

Orta boy bir muz günlük C vitamini ihtiyacınızın yaklaşık %10’unu karşılar.C vitamini
vücudumuzun hücre ve doku hasarına karşı korur, demir emilimini sağlar,
kolajen üretir, cildimizi, kemiklerimizi ve vücudumuzu bir arada tutan protein ve
Uyku döngümüzü, ruh halimizi, stresi etkileyen bir hormon olan serotonin üreterek beyin sağlığımızı destekler.

?3. Muz iyi bir magnezyum kaynağıdır.

Bir orta boy muz, günlük magnezyum ihtiyacımızın yaklaşık %13’ünü karşılar. Magnezyum vücudunuzun kolajen yapmasına yardımcı olur ve cildimiz ve diğer hücrelerimizin serbest radikal hasarına karşı korur.

?4. Muz potasyum kaynağıdır.

Orta boy bir muz, günlük potasyum ihtiyacımızın yaklaşık %10’unu karşılar, bu da yaklaşık olarak 320-400 mg potasyum sağlar.

Potasyum, vücudumuzun sağlıklı bir kalp ve kan basıncını korumasına yardımcı olur. Muzda sodyum düşüktür. Düşük sodyum ve yüksek potasyum kombinasyonu, yüksek tansiyonu kontrol etmeye yardımcı olur.

?5. Muz sindirime yardımcı olur.

Orta boy bir muz günlük lif ihtiyacınızın yaklaşık %10-12’sini karşılar.

Çözünür ve çözünmeyen lifler sağlığımızda önemli bir rol oynar. Çözünür lif, vücudumuzun kan şekeri seviyesini kontrol etmesine ve kolesterol gibi yağlı maddelerden kurtulmasına yardımcı olur. Çözünmeyen lif, dışkıya ağırlık ve yumuşaklık katarak düzenli bağırsak hareketlerine sahip olmamızı kolaylaştırır. Bu, bağırsaklarımızın sağlıklı ve zararlı bakterilerden korumasına yardımcı olur.

Bununla birlikte, muz kabızlık, mide ülseri, göğüste ağrılı yanma hissi gibi gastrointestinal sorunları yenmemizde yardımcı olur.

?Muz enerji verir.

Muz üç doğal şeker içerir – sakaroz, fruktoz ve glikoz – yağ ve kolesterol içermeyen bir enerji kaynağdır. Bu nedenle muz, özellikle çocuklar ve sporcular için kahvaltıda, gün ortası atıştırması olarak veya spor öncesi ve sonrası idealdir.

13 Günlük İsveç Diyeti Nasıl Yapılır?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu