Sağlık

Güneş Gözlüğü Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Doğru güneş gözlüğü tercih etmenin yolları

Genel olarak güneş gözlüğü seçerken modelini ve bize yakışıp yakışmadığına bakarak alıyoruz. Fakat yapmamız gereken bu değil. Yani sağlığımız açısından sadece bu iki noktaya dikkat ederek, güneş gözlüğü almamalıyız. Gözlüğün diğer özelliklerine de bakmamız ve buna göre tercih yapmamız gerekiyor. Bizde sizler için “Güneş Gözlüğü Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler” isimli bir makale hazırladık. Güneş gözlüğü alırken es geçilmemesi gereken önemli etkenler neler, hep birlikte bakalım.

Aşık Olmak Kadınların Bağışıklığını Güçlendiriyor

Güneş Gözlüğü Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

UV koruması

Güneşten gelen UV ışınlarını ne derece bloke ettiğine bakmalısınız. Tabi bunu çıplak gözle göremezsiniz. Gözlüğünüzü seçerken, UV 400 etiketine sahip olan modellere bakarsanız, belirttiğimiz ışınları bloke ettiğini anlayabilirsiniz. Bu nedenle buna dikkat etmeye özen gösterin. Bu etikete sahip olan güneş gözlükleri, gözlerin ve göz çevresindeki derinin sağlıklı kalmasına yarayacaktır.

Polarize mercek

Bu mercek tipi çevreden yansıyan güneş ışınlarının filtrelenmesini ve bu sayede parlaklığın azalmasını sağlar.Araç kullananlar, kış ve su sporlarıyla ilgilenenlerin tercih etmesi gereken merceklerdir. Fakat şunu da belirtmeliyiz ki polarize mercekler, bazı cep telefonlarında yüz tanıma sisteminin çalışmamasına sebep olabiliyor. Bunun yanında telefon, tablet ve TV’lerdeki görüntünün de kalitesini düşürebiliyor.

Cam rengi

Seçeceğiniz cam renginin sizin görüşünüze etki edeceğini belirtelim. Yani yeşil, mavi ya da aynalı cam gibi seçeneklerden birini seçeceksiniz diyelim. Hepsini avantajı ve dezavantajı bulunuyor. İsterseniz bunları size kısaca anlatalım.

Kahverengi,gri , yeşil: Bu renkler orta-üstü parlak koşullarda parıltıların önüne geçerek, göz yorgunluğunu azaltır.

Sarı, altın ve açık kahverengi: Parlaklık anlamında daha az koruma sağlasalar da, orta ve düşük ışıkta çok iyi performansa sahiptirler. Derinlik algısını ileri düzeyde sunarlar. Kış sporlarıyla ilgilenenler için idealdir.

Pembe ve kırmızı: Bu renkler bulunan ortamın daha parlak görünmesini sağlarlar. Bulutlu hava koşullarında kullanıma uygundur. Mavi ve yeşil renklerin görünümünü arttırırlar ve bu sayede ormanda kullanımı daha uygun hale getirir.

Ayna camlar: Camların üzerine yansıtıcı film uygulanan ve bu sayede güneş ışınlarının göze daha az geçmesini sağlayan aynalı gözlükler, objeleri olduğundan daha karanlık gösterirler. Kullanım açısından ise neredeyse her koşul için uygundur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu