Sağlık

Güneş Yanığı Tedavi Yöntemleri

Yaz geldi ve çoğu kişinin erken tatil planları başlamakta olup birbirinden farklı hayaller kurulmaya başlanmıştır bile. Peki güneşlenmeyi ne kadar çok seviyorsunuz? Güneşlenmeden bile yaz aylarında deniz sonrası vücudumuzu güneşten korumamız gerekiyor. Güneş yanıkları sonrasında neler yapabiliriz biliyor musunuz? Güneş yanığı tedavi yöntemlerini sizler için sıraladık.

Güneş kremi ve giysilerden uygun koruma olmadan çok fazla güneş maruz kalınırsa ciltte güneş yanıkları oluşur. Güneşten dolayı cilde ağrılı kızarıklık ve yanıklar oluşursa hemen cildi yatıştırmaya yardımcı olmak için, tedavi yapılmalı.

Yanan cildi iyileştirmeye ve yatıştırmaya yardımcı olmak için, güneş yanığını fark ettiğiniz anda tedavi etmeye başlamanız önemlidir. Yapmanız gereken ilk şey güneşten korunmaktır.

güneş yanığı tedavi yöntemleri

Güneş Yanığı Tedavi Yöntemleri

1.  Ağrıyı hafifletmek için sık sık soğuk banyolar veya duş alınmalı. Ardından, cildinizdeki suyu hapsetmek için bir nemlendirici uygulanmalı. Bu, kuruluğu hafifletmeye yardımcı olabilir.
2.  Güneşten yanmış cildi yatıştırmaya yardımcı olması için aloe vera veya soya içeren bir nemlendirici kullanmalı. Belirli bir bölge özellikle rahatsız hissediyorsa, reçetesiz satın alabileceğiniz bir hidrokortizon kremi uygulanabilinir. Evde yoğur yada diş macunu gibi şeyler cilde uygulanmamalı çünkü yanan bölgede sadece biraz rahatlama sağlar ama bununla beraber enfeksiyonlara yol açar.
Şişliği, kızarıklığı ve rahatsızlığı azaltmaya yardımcı olması için aspirin veya ibuprofen kullanılmalı.
3. Ekstra fazladan su içilmeli. Güneş yanığı, sıvıyı cildin yüzeyine çeker ve vücudun geri kalanından uzaklaştırır. Güneş yanığı olduğunuzda fazladan su içmek dehidrasyonu önlemeye yardımcı olur.
4. Cilt su toplarsa, kabarcıkların iyileşmesine izin verilmeli. Kabarık cilt, ikinci derece güneş yanığınız olduğu anlamına gelir. Cildinizin iyileşmesine ve sizi enfeksiyondan korumasına yardımcı olmak için kabarcıklar oluştuğundan kabarcıkları patlatmamalısınız.

güneş yanığına ne iyi gelir

İyileşirken güneşten yanmış cildi korumak için ekstra özen gösterin. Dışarı çıkarken cildinizi kapatan giysiler giyin. Sıkı dokunmuş kumaşlar en iyi sonucu verir. Kumaşı parlak bir ışığa tuttuğunuzda, gelen ışığı görmemelisiniz.
Geçici bir durum gibi görünse de, cildin güneşin ultraviyole (UV) ışınlarına çok fazla maruz kalmasının bir sonucu olan güneş yanığı, cilde uzun süreli hasar verebilir. Bu hasar, kişinin cilt kanserine yakalanma riskini artırarak cildi güneşten korumayı kritik hale getirir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu