Sağlık

Hamilelikte Doğru Beslenme Kılavuzu

Sadece sen değil, artık karnında büyüyen ve gelişen, senin yediklerinle beslenen, canının canı da dikkatli beslenmeli. Artık bebeğinin ve senin sağlığına yönelik beslenmelisin. Protein ve kalsiyum, tahıllar, tüm meyve ve sebzeler besin skalanda yer almalı. Asla yemem dediğin ne varsa bebeğini düşünerek, severek yiyeceksin emin olabilirsin. Yemeniz gereken ve uzak durmanız gerekenleri sizler için hamilelikte beslenme makalemizde bulabilirsiniz.

Tüp Bebek Tedavisinde Yaşın Önemi

Hamilelikte beslenme nasıl olmalı?

Hem senin hem bebeğinin gelişimi destekleyecek yeterli kaloriyi almalısın. Fazlasını değil. Bebeğinin bedeni üzerinde olumsuz etkiler yaratacak yiyecek ve içeceklerden uzak durmalısın.

Bebeğinin sağlıklı bir doğum kilosuyla dünyaya gelmesi tamamen senin beslenme düzenine bağlı. Öncelikle günde 5-6 küçük öğün yemelisin. Bol bol süt ve süt ürünleri tüketerek yeterli kalsiyumu almalısın. Protein içeren gıdaları yeterince tüketmeye özen göstermelisin. Bunların başında et ve baklagiller geliyor. Sebzelerden alacağın vitaminlere de senin ve bebeğinin ihtiyacı var ihmal etme.  Özellikle folik asit, demir, çinko, C – A  ve B vitaminine bu dönemde oldukça ihtiyacın var.

Normal kiloyla hamile kalmış bir anne adayının 11 ile 14 kilo alınması beklenir. Bu kilo aralığı vücut tipinize, hamile kaldığınız kiloya göre değişecektir. En doğru bilgiyi doktorunuz verir. Bebeğinizi sağlıkla kucağınıza almanızı dileriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu