Sağlık

Magnezyumun Önemi ve Faydaları Nedir

Magnezyum minerali diş, kas, kemik ve protein yapısı için elzem olan, takviye mineral denildiğinde akla ilk gelen minerallerden bir tanesidir. Yeşil yapraklı sebze ve hububatlarda bol miktarda bulunan magnezyumun önemi ve faydaları nedir sizler için detaylıca yazdık ve magnezyum faydalarını anlattık.

Magnezyum beyniniz ve vücudunuz için çok önemlidir. Kalbiniz, kan şekeri seviyeleriniz ve ruh haliniz dahil olmak üzere birçok faydası vardır.

-Vücudunuzdaki yüzlerce biyokimyasal reaksiyonda yer alır

Kan şekeri düzeylerini düzenlemekten atletik performansı artırmaya kadar, magnezyum beyniniz ve vücudunuz için çok önemlidir. Yeşil yapraklı sebzelerden yemişlere, tohumlara ve baklagiller kadar çok çeşitli gıdalarda bulunur.

Vücudunuzdaki magnezyumun yaklaşık %60’ı kemikte bulunurken geri kalanı kaslarda, yumuşak dokularda ve kan dahil sıvılarda bulunur.
Vücudunuzda 600’den fazla reaksiyonda yer alır.

Enerji üretimi: Gıdayı enerjiye dönüştürmek
Protein oluşumu: Amino asitlerden yeni proteinler oluşturmak
Gen bakımı: DNA ve RNA’nın oluşturulmasına ve onarılmasına yardımcı olur.
Kas hareketleri: Kas kasılmasına ve gevşemesine yardımcı olur.
Sinir sistemi düzenlemesi: Beyniniz ve sinir sisteminiz boyunca mesajlar gönderen nörotransmitterlerin düzenlenmesi.

-Egzersiz Performansını Artırabilir

Magnezyum, kan şekerini kaslarınıza taşımaya ve egzersiz sırasında birikip yorgunluğa neden olabilen laktatı atmaya yardımcı olur.

-Depresyonla savaşabilir

Magnezyum, beyin işlevinde ve ruh halinde kritik bir rol oynar ve düşük seviyeler, artan depresyon riskiyle bağlantılıdır.

-Sağlıklı Kan Şekeri Seviyelerini Destekleyebilir

Magnezyum takviyeleri, kan şekeri düzeylerini, insülin duyarlılığını ve tip 2 diyabet için diğer risk faktörlerini iyileştirebilir.

-Kalp sağlığını geliştirebilir

Magnezyum, kalbinizi sağlıklı ve güçlü tutmada önemli bir rol oynar.

Magnezyum, kan basıncı düzeylerini düşürmeye ve kalp hastalığı için çeşitli risk faktörlerini azaltmaya yardımcı olabilir.

-İltihaba Karşı Fayda Sağlar

Düşük magnezyum alımı, yaşlanma ve kronik hastalıklarda önemli bir rol oynayan artmış inflamasyon seviyeleri ile bağlantılıdır.

Magnezyumun CRP ve interlökin-6 gibi belirteçleri azaltarak inflamasyonla savaşmaya yardımcı olduğu gösterilmiştir.

-Migren Ataklarını Önlemeye Yardımcı Olabilir

Migren baş ağrıları ağrılı olabilir ve sıklıkla mide bulantısı , kusma ve ışığa ve gürültüye hassasiyet gibi semptomlara neden olur.
Migrenli kişilerde düşük magnezyum seviyeleri olabilir. Bazı çalışmalar, bu mineral ile takviyenin migren ataklarından kurtulma sağlayabileceğini göstermektedir.

-PMS semptomlarını iyileştirebilir

Premenstrüel sendrom (PMS), doğurganlık çağındaki kadın yapılı kişilerde en sık görülen durumlardan biridir. Sıklıkla su tutma , karın krampları, yorgunluk ve sinirlilik gibi semptomlara neden olur.
Bazı araştırmalar, magnezyum takviyelerinin adet krampları ve migren atakları gibi diğer durumların yanı sıra adet öncesi sendromu semptomlarını hafifletmeye yardımcı olduğunu öne sürüyor.

Bunun nedeni, magnezyum seviyelerinin adet döngüsü boyunca dalgalanması olabilir, bu da eksikliği olanlarda PMS semptomlarını kötüleştirebilir. Bu nedenle takviyeler, menstrüel migren atakları da dahil olmak üzere semptomların şiddetini azaltmaya yardımcı olabilir.

-Kemik sağlığını geliştirebilir

Magnezyum, kemik sağlığını korumak ve kemik kaybına karşı korunmak için çok önemlidir . Aslında, vücudunuzdaki magnezyumun %50-60’ı kemiklerinizde bulunur.

Bazı araştırmalar, bu mineralin daha düşük seviyelerini , kemiklerin kırılgan ve zayıf olmasına neden olan bir durum olan daha yüksek osteoporoz riski ile ilişkilendirir.

-Daha İyi Uykuyu Destekleyebilir

Magnezyum takviyeleri genellikle uykusuzluk gibi uyku sorunları için doğal bir çare olarak kullanılır.

Bunun nedeni, magnezyumun gama aminobütirik asit gibi uykuda yer alan birkaç nörotransmitteri düzenlemesidir.

Yiyecekler veya takviyeler yoluyla magnezyum alımınızı artırmak, belirli uyku sorunlarının tedavisine ve uyku kalitesinin iyileştirilmesine yardımcı olabilir.

-Anksiyete Belirtilerini Azaltmaya Yardımcı Olabilir

Magnezyum kaygı semptomlarını ve stresi azaltmaya yardımcı olur.

-Güvenli ve yaygın olarak bulunur

Magnezyum, sağlığın birçok yönü için gereklidir. Önerilen günlük alım miktarı erkekler için günde 400-420 mg ve kadınlar için günde 310-320 mg’dır.
Bu minerali hem yiyeceklerden hem de takviyelerden alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu