Sağlık

Metabolizmayı Hızlandırmanın Yolları En Etkili 6 Yöntem

Kilo vermemekten şikayetçiyseniz, bu yazı tam size göre.

Uzun zamandır diyet yapıyorsanız ve hala aynı kiloda kaldığınızdan şikayetçiyseniz sizler için belli başlı tavsiyelerimiz var. Bu tavsiyelere uyduğunuz takdirde ilk haftadan itibaren vücudunuzdaki değişimleri görebileceksiniz ve doğru yolda olduğunuzu anlayacaksınız. Bu sayede de kendinizi gözlemledikçe daha yaptıklarınıza daha çok önem göstermeye başlayacaksınız. Yani kilo verdikçe ve vücudunuzdaki ödemleri attıkça, kendinizi daha iyi hissederek, doğru yolda olduğunuza inanacaksınız. İşte sizler için hazırladığımız metabolizmayı hızlandırmanın yolları!

Ayva Göbek Eritme Yöntemleri

Metabolizmayı hızlandırmanın yolları!

1- Düzenli spor yapmak

Bildiğiniz üzere spor yapmak vücudun kalori yakmasına neden olur. Bu sayede yediğiniz karbonhidrat içerikli besinlerin daha çok yakılmasını sağlayabilirsiniz. Tabi şöyle bir durum daha var. Eğer yürüyüş ve koşu gibi kardiyobasküler sporlar haricinde, ağırlık kaldırma sporları da yapıyorsanız, fazla ağırlığa çıkmamanızı öneririz. Çünkü ağırlık kaldırdığınız zaman, kaslarınız yırtırmalar yaşayacaktır. Zaten kas geliştirmenin yolu da bu. Bu kadar spor yaptıktan sonra kilo verememekten ve incelememekten şikayetçiyseniz, emin olun ki vücudunuzdaki yağlardan kaybedip kas kütlesi kazanıyorsunuzdur. Yani aslında sağlıklı bir vücuda sahip olmaya başladınız fakat, aynı zamanda da kas kütlesi kazandınız demek oluyor. Ağırlık antrenmanlarına ara verip kardiyovasküler antrenmanları arttırdığınız zaman vücudunuzdaki incelmeyi göreceksiniz.

2- Sabah yürüyüşlerine çıkın

Sabah sporunu hepiniz kesinlikle duymuşsunuzdur. Bunun nedeni; uyuduğumuz süre boyunca vücudumuzda bin bir türlü hormon salgılanıyor. Biz uyusak da vücudumuz alsında çalışmaya devam diyor. Uykumuz boyunca büyüme hormonları olarak bilinen Growth hormonunun salgılanması. Uyuduğumuz süre boyunca salgılanan bu hormon, sabah uyandığımızda 1-2 saat boyunda bedenimizde en aktif saatlerini geçiriyor. Bu hormon sayesinde yağlar daha kolay parçalanıyor. E sizde vücudun yağ yakmaya odaklı bir saatinde spor yaparsanız, daha kolay kilo verebilirsiniz.

3- Kaliteli uyku

İkinci maddemizde anlattığım büyüme hormonunun salgılanabilmesi için, uyku çok önemli. Gerekli bilgilerin tamamını 2. maddede geçirdiğim için bu başlık altına yazacak pek bir şey kalmıyor. Uyumayı ihmal etmeyin. Düzenli uyku hem ruh sağlığına hem de fiziksel sağlığa iyi gelecektir.

4- Spordan sonra en az iki bardak su için

Kardiyovasküler sporları yaptınız. Yürüdünüz, bisiklete bindiniz ve koştunuz. Spor sırasında su içmeyi ihmal etmeyin. Daha önemlisi ise spordan sonra da su içmeyi unutmayın. Bu sayede vücudunuz yağ yakmaya devam edecektir. Bunu unutmayın.

5- Beslenme en önemli faktör

Sağlıklı bir şekilde kilo vermeyi düşünüyorsanız ve bunu hızlı bir şekilde yapmak istiyorsanız, sporun yanında beslenmenize de dikkat etmeniz gerekiyor. Yani yüksek kalorili ve karbonhidratlı besinlerden biraz uzak durmanız gerekiyor. Bunun haricinde zaten kilolu biriyseniz, vücudunuzdaki yağlardan kurtulmak istiyorsunuz demektir. Peki karbonhidrattan sağlanan enerjiyi nasıl elde edebiliriz diye sorabilirsiniz. Bunun yolu, karbonhidratlı yiyecekleri azaltıp, fazla olmamak koşuluyla sağlıklı ama içerisinde yağ olan besinleri yemekten geçiyor. Yani Zeytinyağı ve balık gibi besinlerden faydalanabilirsiniz. Doğal yağ içerikli oldukları için abartmadığınız takdirde size sağlıklı gelecektir. 1-2 ay sonrasında vücudunuz karbonhidrat aramak yerine vücudunuzdaki yağları enerjiye dönüştürmeye başlayacaktır. Bu sayede fazla kilolarınızdan kurtulacaksınız.

6- Doğadan gelen mucizelere açık olun

Doğal besinlerden faydalanmayı ihmal etmeyin. Yağ yakıcı ve metabolizmayı hızlandırmaya yarayan besinleri kullanın. Örneğin pul biber, doğal bir yağ yakıcı. Bunun yanında, kahve, yeşil çay ve tarçın gibi besinlere de açık olun. Unutmayın doğa bizim için en kaliteli besinleri üretiyor fakat biz elimizin tersiyle itiyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu