Sağlık

Mevsimsel Saç Dökülmesi Nedir? Nasıl Önlenir?

Saç dökülmesi sorunları yaşıyorsanız, nedenlerini ve önlemlerini burada bulabilirsiniz.

Saç dökülmesi hemen hemen herkesin başına gelen bir durumdur. Bunun birden farklı sebepleri olabiliyor. Bazı zamanlarda mevsim geçişlerinden dolayı yaşansa da, bir, iki haftadan uzun bir süre boyunca saçınız dökülüyorsa doktora gitmenizde fayda var. Vücudunuzda bulunan demir eksikliğinden, egzamadan ve ya kafa derisinde bulunan mantar nedeniyle de olabiliyor. Ve bazı durumlarda doktora gitmekte geç kaldıysanız, geri dönüşü olmayabiliyor. Mevsimsel Saç Dökülmesi Nedir? Nasıl Önlenir?

Demir Eksikliği Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir

Mevsimsel Saç Dökülmesi Nedir? Nasıl Önlenir?

Mevsimsel saç dökülmesi neden olur?

Genellikle mevsim geçişleri sırasında görülür. Kış aylarından ilkbahara, yaz aylarından da sonbahara geçerken sık sık görülebilir. Daha çok fiziksel ve mental açıdan çabuk etkilenen kişilerde görülür. Bu durum herhangi bir sağlık sorunu olarak nitelendirilmemektedir. Fakat yazımızın başında da belirttiğimiz gibi 2 haftayı aşan durumlarda doktora başvurulması gerekebilir.

Mevsimsel saç dökülmesinin belirtileri nelerdir?

Her insan günde ortalama 100 kadar saç teli döker. Bu ortalama sağlıklı saçlarda yaşanır. Saç dökülmesi tahmin edebileceğiniz gibi uzun saçlı kişilerde daha kolay bir şekilde anlaşılır. Mevsimsel saç dökülmesinde ise dökülen tellerin rakamı 200’e kadar yükselebilir. 1 haftalık yaşanan dökülmeler seyrekliğe yol açmaz. Fakat ne kadar uzun süre yaşanırsa, saçlarınızı da o kadar kaybedeceğiniz için 1 haftadan uzun süren kişilerde seyreklik yaratabilir.

Mevsimsel saç dökülmesi nasıl önlenir?

  • Sağlıklı ve düzenli bir şekilde beslenmeye özen gösterebilirsiniz.
  • Saçlarınıza bu süre içerisinde herhangi bir işlem yaptırmamalısınız.
  • Demir ve biotin açısından zengin gıdaları tercih etmelisiniz.
  • Zararlı alışkanlıklarınızı bir kenara bırakmalısınız.
  • Doktorunuzun önerdiği ilaçları özenle kullanmalısınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu