Sağlık

Nemlendirici Krem Nedir? Nemlendirici Krem Faydaları

Cildin için nemlendirici kullanmak istediğin ve çekingenliğin olduğunu varsayalım. Yazımızda nemlendirici krem nedir ve nemlendirici kremin faydalarını hazırladık.

Nemlendirici Krem Nedir?

Nemlendiriciler havaya nemli tutan, solunum semptomları veya kuru cildi olan kişilere faydalı olan; buhar buharlaştırıcıları, ultrasonik nemlendiriciler, evaporatörler, çarklı nemlendiriciler ve merkezi nemlendiriciler gibi çeşitleri aletlerdir.

Nemlendiricileri evde veya İş yerinde, ofiste kullanmanın birkaç yolu vardır, bununla birlikte bazı riskler de vardır.

Bu yazıda nemlendiricilerin faydaları, nasıl doğru kullanılacağı ve alınması gereken önlemler hakkında bilgi edineceğiz.

Kuru hava, nemin deriden buharlaşmasına ve solunum semptomlarının zamanla kötüleşmesine neden olabilir. Nemlendirici ile havaya nem eklemek bu sorunları ortadan kaldırabilir.

nemlendirici krem nedir

Nemlendiricileri;

 • Kuru cilt olanlar,
 • Gözleri çabuk tahriş olan kişiler,
 • Boğazda veya solunum yollarında kuruluk,
 • Alerji,
 • Öksürük,
 • Sık burunları kanayanlar,
 • Sinüs baş ağrıları olanlar ve elleri dudaklar kuru havadan çabuk etkilenen kişiler kullanmalıdır.

Bazı insanlar, havanın sıcak olduğu ve havanın daha fazla alerjen içerdiği yaz aylarında solunum semptomları yaşarlar. Klimalar ve fanlar kuru havayı odada dolaştırabilir ve klimalar havadaki nemi giderir. Bu mevsimde nemlendiriciler faydalı olabilir.

Bununla birlikte, soğuk havanın ciğerleri, burnu ve dudakları kuruttuğu soğuk aylarda insanların nemlendiriciden yararlanma olasılığı daha yüksektir. Ayrıca, bazı merkezi ısıtma türleri içerideki havayı kurutabilir.

Nemlendirici Krem Kullanmanın Faydaları

 

 • Gripten korunma

Nemlendiriciler gribe yakalanma riskini azaltabilir. Araştırmacılar, grip virüsünü simüle edilmiş bir öksürükle havaya ekledikten sonra, yüzde 40’ın üzerindeki nem seviyelerinin virüs parçacıklarını hızla devre dışı bırakarak bulaşıcı olma olasılıklarını çok daha düşük hale getirdiğini kanıtladılar.

 • Öksürüğün çabuk geçmesi

Kuru hava, kişilerin boğazlarını kurutarak öksürüğe neden olur. Havaya nem eklemek, hava yollarına daha fazla nem alabilir ve bu da öksürüğü daha hızlı geçirebilir. Kronik bir öksürük, sıkışmış veya yapışkan balgamı nemli hava zamanla geçmesini sağlar.

 • Horlamayı azaltır

Havadaki nem miktarını artırmak da horlamayı azaltabilir. Hava kuruysa, kişinin hava yollarının soludukça kurumasını ve daha çok horlamasına neden olur.

Gece nemlendirici çalıştırarak havaya nem eklemek bazı semptomların hafifletilmesine yardımcı olabilir.

 • Cildi ve saçı nemli tutmak

Bazı insanlar cildinin, dudaklarının ve saçlarının kışın kuru ve kırılgan hale geldiğini fark eder.

Birçok ısıtma ünitesi türü, evin veya ofisin içinden sıcak, kuru hava pompalar ve bu da cildin kurumasına, kaşınmasına veya pul pul olmasına neden olabilir. Dışarıdaki soğuk hava da cildi kurutabilir.

İç mekân havasına nem eklemek için bir nemlendirici kullanmak kuru, çatlamış cilt oluşumunu azaltmaya yardımcı olabilir.

 • Ev için faydaları

Nemlendiriciden gelen nem ev ortamını nemlendirir. Nemi seven ev bitkileri daha canlı hale gelebilir ve ahşap zeminler veya mobilyalar daha uzun süre dayanabilir. Nem ayrıca duvar kağıdının çatlamasını ve statik elektriğin oluşmasını önlemeye yardımcı olabilir.

Nemli hava ayrıca kuru havadan daha sıcak hissedebilir, bu da kişinin kış aylarında elektrik faturalarından tasarruf etmesine yardımcı olabilir.

nemlendirici krem faydaları

Nemlendirici Türleri

 

Çoğu nemlendirici, havaya nem eklemek için aynı temel işleve sahip olsa da birçok türü mevcuttur.

1. Buhar buharlaştırıcıları:

Bunlar, üniteden ayrılmadan önce soğuyan buhar oluşturmak için elektriği kullanır. Ancak cildi yakma riski vardır ve insanlar çocukların yanında buhar buharlaştırıcı kullanmaktan kaçınmalıdır.

2. Ultrasonik nemlendiriciler:

Bu üniteler suyu buharlaştırmak için elektrik yerine titreşim kullanır.

3. Evaporatörler:

Buharlaşan suyun yanından hava üfleyerek nem üretirler.

4. Çarklı nemlendiriciler:

Bunlar genellikle çocuk dostudur ve suyu buharlaştırmak için ısı yerine dönen diskler kullanır.

5. Merkezi nemlendiriciler:

Bu tür nemlendirici, tüm alana nem eklemek için bu ünitelerden birini ev veya ofisteki merkezi klimaya bağlamak gerekir.

Boyutlar değişebilir. Konsol nemlendiriciler, tüm ev veya ofise nem katacak kadar büyüktür, kişisel nemlendiriciler ise taşınabilir ve taşıması kolaydır.

Nemlendiricilerle havaya nem katmanın iyi olduğu kadar, ancak dikkate alınması gereken bazı riskler vardır.

Kirli nemlendiriciler

Nemlendiriciler, suyu havadaki solunabilir buhara dönüştürür. Ünitenin su deposu kirliyse, kişinin soluduğu buhar da kirli olacaktır.

Karanlık, nemli bir tank, mikropları besleyen bir ortamdır, düzenli temizlenmeli.

Nemlendiriciyi üreticinin belirttiği şekilde iyice temizlenmeli. Su, nemlendiricide çok uzun süre kalmamalıdır. Nemlendiricinin bir filtresi varsa, sık sık değiştirilmeli.

Çok fazla nem

Havadaki bir miktar nem iyi olabilir, ancak aşırı seviyeler nefes almayı zorlaştırabilir ve bazı alerji semptomlarını daha da kötüleştirebilir. Örneğin, toz akarları, küf ve küf gibi yaygın alerjenler nemli ortamlarda gelişir.

Nemlendirici kullanan herkesin odasında ayrıca bir nem ölçer veya higrometre bulunmalıdır. Bazı nemlendiriciler, nemi ölçmek için yerleşik yöntemlere sahipken, diğerleri bağımsız bir ölçüm cihazı gerektirir.

Sert su veya musluk suyu kullanma

Birçok üretici, nemlendiricilerinde yalnızca saf, temiz su kullanılmasını önerir. Bunun birkaç nedeni var.

Filtrelenmemiş musluk suyu, arıtılmış veya damıtılmış sudan daha yüksek düzeyde mineral ve diğer parçacıklar içerebilir. Sert musluk suyundan kaynaklanan mineraller makinede birikerek makinenin beklenenden daha hızlı aşınmasına neden olabilir. Nemlendirici ayrıca bu mineralleri havaya itebilir ve onları soluyabilir insan. Parçacıklar ayrıca toz olarak odanın etrafına yerleşebilir.

Diğer riskler

Nemlendirici kullanmak kuru sinüslere yardımcı olabileceği gibi zarar da verebilir. Toz akarı ve küf oluşumu nemli ortamlarda daha fazla teşvik edilir, bu nedenle insanların toza ve küfe alerjisi varsa veya astımı varsa nemlendirici kullanmak bu koşulları ağırlaştırabilir.

Nemlendirici kullanımıyla ilişkili diğer bazı riskler arasında ısı kullanan ünitelerden kaynaklanan buhar yanıkları ve duvarlarda ve tavanlarda nemin biriktiği yerlerde küf oluşumu yer alır.

Nemlendirici kullanan herkes makineye çok yaklaşmaktan kaçınmalıdır. Çocuklu bir odada nemlendirici kullanırken, onları denetlemek önemlidir.

Nemlendirici kullanmak için temel ipuçları şunları içerir;

 • Nem seviyelerini takip edin
 • Nemlendiricideki suyu düzenli olarak değiştirin
 • Nemlendiriciyi düzenli olarak temizleyin
 • Herhangi bir filtreyi talimata göre değiştirin
 • Sadece mineral içermeyen damıtılmış veya arıtılmış su kullanın
 • Çocukların yanında nemlendirici kullanırken dikkatli olun
 • Üreticinin talimatlarına uyun.

Yazımızda nemlendirici krem nedir konusunu işledik. Sağlık ve diğer konularda pembekulis.com web sitemizde keyifli vakit geçirerek farklı konularda bilgi sahibi olabilirsiniz 🙂

İlginizi Çekebilir : Güneş Kremleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu