Sağlık

Renklerin Anlamları ve Renk Sembolizmi

Renklerin Anlamları ve Renk Sembolizmini Kullanma

Günün her anında çevrenizdeki her şeyde renkler görüyorsunuz ama bu renklerin her birinin üzerinizde yarattığı etkiyi hiç düşündünüz mü?  İster mavi gökyüzünün ve yeşil alanların sakinleştirici etkisi, tükürüğü tetikleyen kırmızı ve sarı olsun, her rengin bir anlamı vardır ve duygulara dokunur.  Renklerin anlamlarında tam bir bilim (ve sanat) vardır.  Bir girişimci veya tasarımcı olarak, renklerinizi akıllıca seçmenize ve renk sembolizminin büyülü gücünden yararlanmanıza yardımcı olması için bu renk anlamlarının farkında olmak çok önemlidir.

Nasıl kullanılacağını biliyorsanız, renkler güçlü bir araç olabilir.  İster günlük hayata kıyafetleriniz için, ister evinizde kullandığınız her tür eşya için,ister sizin, ister müşterinizin olsun, bir işletme için rengin devreye girdiği her türlü yer vardır.

Renk anlamları nereden geliyor?

Milyonlarca yıllık biyolojik koşullanma, renkler ve nesneler veya duygular arasında belirli ilişkiler yaratırken, bazı çağrışımlar olabilir.  Bu çağrışımları anlamak, belirli bir duyguyu ve hatta belki bir davranışı tetikleyerek insanların kalplerine giden bir kestirme yol sağlayacaktır.  Duygular, gerçeklere ve rakamlara dayalı rasyonel düşüncelerden çok daha güçlüdür ve renk anlamlarını ve renk sembolizmini uygulamak, her alanda çok daha etkili hale getirecektir.

Renk anlamları psikolojik etkilerden, biyolojik koşullanmalardan ve kültürel gelişmelerden kaynaklanmaktadır.  Ateşin renginin sıcaklıkla veya yeşilin doğayla ilişkilendirilmesi gibi kırmızı gibi, bazı renk anlamları beynimizde derinlere kök salmıştır, çünkü bunlar her yerde görünür durumdadır.  Canlı renklere dikkat etmek için biyolojik olarak bağlıyız çünkü parlak renkli hayvanlar veya bitkiler genellikle zehirlidir.

Batı kültürlerinde kızlar için pembe ve erkekler için mavi gibi diğer renkler zamanla kültürel anlamlar geliştirmiş ve anlamları toplum tarafından benimsenmiştir.

İşte renklerin anlamı üzerinde etkisi olabilecek birkaç şey:

  • Kültürel farklılıklar

Kırmızı, Çin’de iyi şansı temsil eder, ancak Güney Afrika’da yasın rengidir.  Amerikalılar yeşili parayla ilişkilendirir, çünkü bu dolar rengidir, ancak dünya çapında durum böyle değildir.  Siyah, Batı ülkelerinde yas rengiyken, bazı Doğu Asya ülkelerinde beyazdır.  ABD’de yeşil kıskançlığın rengiyken, Almanya’da sarıdır.  Faaliyet gösterdiğiniz yere bağlı olarak bu farklılıklara karşı duyarlı olmanız gerekir.

  • Zaman

Renklerin önemi zamanla değişebilir. Kırmızı, güçlü, erkeksi bir renk olarak görülürken mavi, kızlar için uygun bir kadınsı renkti.

  • Gölgeler ve tonlar

Bir rengin genel bir anlamı olabilir, ancak daha doğal, sessiz tonlar yapay neon renklerden farklı olurken, daha açık tonlar daha koyu tonlara kıyasla önemli ölçüde değişebilir.

  • Renk kombinasyonları

Birden fazla renk kullanıyorsanız, renk kombinasyonlarının genel anlamı nasıl etkilediğinin farkında olmanız gerekir.  Birbirlerini geliştirebilir, birbirlerini patlatabilir, birbirine karışabilir veya birbirleriyle savaşabilirler.  Kombinasyon anlamlarını ve kombinasyonunuzla elde etmek istediğiniz etkiyi biraz düşünmeniz gerekecek.  Renk teorisi, renkler arasındaki ilişkileri anlamanıza yardımcı olacaktır.

Şimdi tüm bu renklerin ne anlama geldiğini öğrenelim.

Renklerin Anlamları

 

Kırmızı

Kırmızı enerji, tutku ve tehlike içindir.

Kırmızı ne anlama gelir:

Kırmızı, enerjinin, tutkunun ve sevginin sıcaklığıyla ilişkilidir.  Kızgın olduğumuzda “kırmızı görürüz” ve aynı zamanda kanın, gücün ve tehlikenin rengidir ve onu markalaşmada güçlü bir renk yapar.  Bir itfaiyeci kamyonunun koyu kırmızı rengini veya trafikteki ‘dur’ işaretini düşünün.  Kırmızının iştahı arttırdığı da söylenir, bu yüzden fastfood zincirlerinde popülerdir.

Turuncu

Turuncu yaratıcılık, gençlik ve coşku içindir.

Turuncu ne anlama gelir:

İkincil bir renk olarak turuncu, kırmızının sıcaklığını, sarının oyunculuğu ve neşesiyle birleştirir.  Kırmızı kadar cüretkâr olmadan dikkat çeker ve trafik konileri ve görünürlüğü yüksek giysiler gibi uyarı levhaları için kullanılır.  Portakal ve C vitamini ile bariz bağlantısı göz önüne alındığında, akıllara sağlık ve canlılık getirebilecek enerjik bir renktir. Canlılık ve eğlence unsuru getiren genç bir renktir.

Sarı

Sarı ne anlama gelir:

Sarı, güneşin, gülen yüzlerin ve ayçiçeklerinin rengidir.  Mutlu, genç bir renk, umut ve pozitiflik dolu.  Dikkatinizi çeken başka bir renktir ve bu nedenle kırmızı ve turuncu gibi dikkatli olmak için de kullanılabilir.

Yeşil

Yeşil ne anlama gelir:

Yeşil, evrensel olarak doğayla, çimen, bitki ve ağaçlarla bağlantılıdır.  Ayrıca baharın ve yeniden doğuşun rengi olarak büyümeyi ve yenilenmeyi temsil eder.  Herhangi bir olayı, harekete geçirmek  için bir çağrışım vererek, ilerlemek için “yeşil ışık yakmaktır”.   Yeşil parayla da ilişkilendirilir ve bu nedenle refah ve istikrarı temsil eder.

Yeşil renk insanlar üzerinde, denge duygusu ve sonuç olarak yatıştırıcı ve rahatlatıcı bir etki getirir.

Mavi

Mavi sakinlik, güven ve zekâ içindir.

Mavi, zekayı ve sorumluluğu temsil eden sakin ve sakinleştirici bir renktir.  Mavi serin ve rahatlatıcıdır.  Açık bebek mavisi huzurludur, koyu mavi ise derinliği ve gücü ifade edebilir.  Hem kişisel tercihler (her iki cinsiyet için) hem de iş logolarında kullanım söz konusu olduğunda dünyadaki en popüler renktir.  Genellikle olgun bir gri ile birlikte, güvenilir, kurumsal kurumlar için tercih edilen renktir.

Mor

Mor lüks, gizem ve maneviyat içindir.

Mor ilginç bir renktir. Hem sıcak hem de soğuktur ve kırmızının tutku ve enerjisini mavinin sakinliği ve dinginliği ile birleştirir.  Mor, doğası gereği prestijli ve lükstür.  Mor boya tarihsel olarak pahalıydı, bu da yalnızca zengin yöneticilerin bunu karşılayabileceği anlamına geliyordu.  Mor aynı zamanda din ve maneviyatla da ilişkilidir, çünkü eski yöneticiler tanrıların torunları olarak düşünülür ve renk Katoliklik, Yahudilik ve Budizm gibi dinlerde özel bir anlam taşır.

Pembe

Pembe kadınlık, oyunculuk ve romantizm içindir.

Modern zamanlarda pembeyi görüp de küçük kızları, pamuk şekerleri ve parlak renkli sakızları düşünmemek mümkün değil.  Pembe, kadınlığı ve romantizmi, hassasiyeti ve hassasiyeti temsil eder.  Doğası gereği tatlı, sevimli ve çekici.

Kahverengi

Kahverengi sağlık, sıcaklık ve dürüstlük içindir.

Kahverengi, toprakla ilişkilendirilen doğal bir renktir ve sonuç olarak bir denge ve destek hissi verir.  Toprak ve doğa ile olan bağlantısı göz önüne alındığında, kahverengi akla çiftçilik, tarım ve diğer açık hava etkinliklerini getirir.  Sıcak ve arkadaş canlısı, pratik ve güvenilirdir ve aynı zamanda eski moda ve köklü olanı temsil edebilir.

Siyah

Siyah zarafet, güç ve incelik içindir.

Siyah, inanılmaz derecede çok yönlü bir renktir ve muhtemelen grafik tasarımda en çok kullanılan renktir.  Marka ve pazarlama söz konusu olduğunda, siyah genellikle münhasırlık, güç ve zarafet ile ilişkilendirilir.  Cesur, güçlü ve biraz gizemli, bu da onu modern markaların favorisi yapıyor.  Tasarım bağlamına bağlı olarak, havalı ve ulaşılmaz bir görünüm yaratmak için de kullanılabilir.  Aynı zamanda, diğer herhangi bir renkle birlikte iyi çalışan ve genellikle tipografi ve diğer merkezi, temel tasarım öğeleri için kullanılan, doğası gereği nötr bir renktir.

Beyaz

Beyaz minimalizm ve sadelik içindir.

Biliminizi biliyorsunuz, o zaman beyaz ışığın aslında gökkuşağının tüm renklerini içerdiğini bileceksiniz, ama en azından çıplak gözle beyaz tam tersidir. Herhangi bir rengin yokluğudur.  Batı kültürlerinde genellikle bekaretle ilişkilendirilir (düğün günlerinde beyaz giyen gelinleri saflığın bir sembolü olarak düşünün), bazı Doğu Asya ülkelerinde ise yas rengidir.  Tasarımda ve markalaşmada kullanıldığında beyaz minimalist bir estetik yaratır.  Çok basit, temiz ve modern olabilir.  Aynı zamanda en nötr renktir ve diğer, daha heyecan verici renkler için bir temel olarak oldukça açıklayıcı olmayabilir.

Gri

Gri profesyonellik, formalite ve geleneksellik içindir.

Gri, yaşlılığın gri saçlarıyla ilişkili daha olgun, sorumlu bir renktir.  Olumlu çağrışımları formalite ve güvenilirliği içerirken, olumsuz yanı aşırı muhafazakâr, geleneksel ve duygudan yoksun olmak anlamına gelebilir.  Güvenli ve oldukça bastırılmış, ciddi ve çekingen.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu