Sağlık

Ruh Halimizi Düzenleyen Besinler

Yapılan araştırmalara göre ruh halimizi düzenleyen besinler diye bir gerçek var. Çoğu zaman insanların normalin üzerinde yemek yemelerinin nedenleri arasında kızgınlık, yorgunluk, depresyon, güvensizlik ve kıskançlık gibi duygular gelmekte. Bunun peşinden gelen pişmanlık duygusu ile de bir kısır döngüye dönüşmekte. Uzmanlar bunun tersinin de mümkün olacağını söylüyor. Yani stresimizi doğru beslenme ile azaltabiliriz.

Yağlarınızdan Kurtulmanıza Yarayan Limon Kürü

Ruh halimizi düzenleyen besinler nelerdir?

Mutluluk veren besinler denilince çoğumuzun aklına çikolata geliyor. Ki beni başka hiçbir yiyecek daha mutlu edemez diye düşünürdüm. Uzmanlar; yoğurt, kefir, lahana gibi probiyotik besinleri, D vitamini yönünden zengin olan somon ve yağlı balıkları, magnezyum içeren badem, avokado ve bitter ÇİKOLATA 🙂 gibi besinlerin ruh halimizi düzeltmekte olumlu etkileri olduğunu söylemekte.

Ruh sağlığımızı düzenleyen besinler, bazı hormonları çalıştırarak bize yardımcı oluyorlar. Özellikle serotonin ve dopamin hormonları bu görevi üstlenmekteler. Bu hormonlarımızı faaliyete geçirmek için muz, patates, ıspanak gibi besinleri tercih edebileceğimiz gibi melisa otu, lavanta çiçeği gibi bitkilerden de faydalanabiliriz. Bu bitkiler halk dilinde sakinleştirici bitkiler olarak anılır.

Son yıllarda fiziksel rahatsızlıklarımız için de sıkça kullandığımız doğal çözümleri ruh sağlığımız için de kullanabiliriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu