Güzellik

Saçlarımıza Can Katacak 7 Mucize Besin

Gür ve hacimli sağlıklı saçları kim istemez ki .Sağlıklı saçlarım sırrının kozmetik ürünlerde değil yendiğimiz içtiğimiz yiyeceklerde olduğunu söylesek ne dersiniz ?Sağlıklı beslenmenin insan vücudunu tepeden tırnağa etkilediğini uzmanlarca günümüzde kanıtlanmış olduğunu biliyoruz .İşte sağlıklı gür dökülmeyen saçlar İçin faydalı besinler nelerdir bir bakalım .Saçlarımıza can katacak 7 mucize besin .

1. BALIK
Balıklar, omega 3 yağ asitleri, protein, B12 vitamini ve demir içeriğiyle saç renginin matlaşmasını ve kafa derisinin kurumasını önler. Özellikle somon selenyum, çinko ve omega-3 içeriğiyle sağlıklı saçlar için olmazsa olmaz besinlerdendir. Haftada 2-3 kez balık tüketin.

Patates Suyu Maskesi Nasıl Yapılır ?

2. YEŞİL YAPRAKLI SEBZELER

Koyu yeşil yapraklı sebzeler içerdiği A ve C vitamini ile saça parlaklık verir. Antioksidan içeriğiyle yıpranma karşıtıdır. Özellikle ıspanak demir, folik asit ve C vitamini içeriğiyle saçları besler, güçlendirir. Demir, özellikler kadınlar ve vejetaryenler için yeterli alınması önemli bir mineraldir. Demir eksikliği doğrudan saç dökülmesine neden olur.

3. KURU BAKLAGİLLER

Protein içeriği ile saçların büyümesini destekler. Aynı zamanda da demir, çinko ve biyotin kaynağı olmalarından dolayı saçların sağlıklı uzamasında rol oynarlar. Haftada 1 kez mutlaka tüketilmelidir.

4. TAVUK / HİNDİ ETİ

Yetersiz protein alımı saçların gücünü kaybetmesine, cansızlaşmasına ve saç dökülmelerine neden olur. Kaliteli az yağlı protein kaynaklarından olan tavuk ve hindi eti saç sağlığı için önemli besinlerdendir.

5. YAĞLI TOHUMLAR
İçeriğindeki selenyum minerali, alfa- linoleik asit ve çinko minerali ile saç derisi sağlığı için önem taşırlar. Özellikle ceviz omega-3 içeriğiyle da güçlü saçlar için olmazsa olmazdır. Çiğ badem, fındık ve ceviz her gün beslenmenizde olmalıdır

6. YUMURTA
Biyotin, saç foliküllerinin fonksiyonunu artırır, saç dökülmesini azaltır. Ayrıca, vücudun yağ asitlerini metabolize etmesini ve saç uzamasını hızlandırmasını destekler. Yumurta kaliteli protein, biyotin ve çinko, A vitamini, demir, magnezyum içeriğiyle saçlar için mükemmel bir kaynaktır.

7. SÜT VE SÜT ÜRÜNLER
Kalsiyumdan zengin kaynaklardır, kalsiyum ise saç büyümesi için oldukça önem taşır. Ana ve ara öğünlerinize mutlaka az yağlı süt ve süt ürünlerini ekleyin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu