Sağlık

Sağlıklı Oruç Tutmak İçin Yapılması Gerekenler

Oruç tutarken halsiz kalmak istemeyenlere öneriler

Ramazanın gelmesiyle birlikte doğal olarak oruç tutmaya da başladık. Sağlıklı oruç tutmak için de yapılması gereken bazı şeyler var. Oruç tutarken halsiz kalmamak, yapacağınız işlerden geri kalmamak için belirli yöntemleri izlemeniz gerekiyor. Peki, oruç tutarken hayatınızı kolaylaştıracak şeyler nelerdir? Hemen bunları size saymaya başlıyorum. Sağlıklı Oruç Tutmak İçin Yapılması Gerekenler

İftarda Yiyebileceğiniz Birbirinden Hafif Tatlılar

Sağlıklı Oruç Tutmak İçin Yapılması Gerekenler

Sahur

Vücudunuzun çalışabilmesi için, enerji sağlayabilmesi için kesinlikle sahur yapmanız gerekiyor. Uzun süre tokluk hissi vermesi açısından yumurta, süt, peynir gibi protein kaynaklarının yanı sıra, tam buğday ekmeği ve yulaf gibi lifli enerji kaynaklarından da tüketmelisiniz. Çiğ bağdem, çiğ fındık ve ceviz gibi yemişleri de yağ asidi açısından zengin oldukları için tüketmelisiniz. Ayrıca tüm gün aç kalacağınız için yeşillik, domates ve biber gibi vitamin kaynaklarından da tüketmeyi ihmal etmeyin.

Sıvı tüketmeyi unutmayın

Vücudumuzun yarısından fazlasının sudan oluştuğunu düşünürsek, susuz kaldığımız zamanda fiziki ve mental olarak performansımızın düşeceğini kolaylıkla söyleyebiliriz. Bu nedenle yalnızca iftarda ve sahurda değil iki öğünün aralarında da bul bol su tüketmemiz gerekiyor. Kahve ve çay gibi içeceklerin, vücuttaki sıvı atılımına destek vermesinden dolayı çok fazla tercih etmemek gerekiyor.

Yavaş ve sık sık yiyin

Orucunuzu su ve hafif bir yiyecekle açtıktan sonra kendinize ve midenize biraz zaman tanıyın. Hızlı ve çok miktarda yemek yerseniz bu sizi tıkayacaktır. Bu nedenle yavaş yavaş ve sık sık yemek yemeye dikkat edin. İftar ve sahurun arasında meyve, kuru yemiş ve yoğurt gibi besinler tüketebilirsiniz.

Hafif yemekler tercih edin

Zeytin yağlı yemekler, badem, fındık, ceviz, sebze, meyve, balık ve kurubaklagiller üzerinden beslenirseniz mideniz ve sindirim sisteminiz için en doğrusunu yapmış olursunuz. Bu sayede lifli, hafif ve sağlıklı yağ asitleri içeren besinleri yemiş olacaksınız. Hafif sağlıklı ve zinde tutucu besinler.

İşlenmiş ürünlerden uzak durun

Salam, sucuk ve sosis gibi işlenmiş ürünlerden uzak durun. İçlerinde fazlasıyla tuz bulundurdukları için susamanıza neden olacaklardır. Canınız çok çektiyse de abartıya kaçmadan yemelisiniz. İçerisinde çok fazla şeker olan hazır gıdalardan yani abur cuburlardan da uzak durmalısınız. Bu tür ürünler kan şekerinizin dengesini bozacaktır ve açlık hissine neden olurlar.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu