Kumaş Bilgileri

Şardonlu Kumaş Nedir? Şardonlu Kumaş Özellikleri

Birçok giyim ürünlerinde kullanılan kumaş türleri bulunmaktadır. Bunların arasında şardonlu kumaş da yer almaktadır. Şardonlu kumaş ile birçok hazır giyim ürünü elde edilmektedir. Peki şardonlu kumaş nedir? Yazımızda inceleyelim

şardonlu kumaş nedir

Şardonlu Kumaş Nedir?

Şardon, sadece bir kumaş değildir. Kumaş yüzeylerinin şardon makinesi yardımıyla tüylendirilmesi işlemine verilen isimdir. Örme ya da dokuma kumaşların, ipliklerin içerisinde lifler yer alır. Şardonlu kumaş ya da şardonlama işlemi, dokuma ya da örgü kumaşın yüzeyinden geçirilen metal teller aracılığı ile ipliklerin içerisinden liflerin çekilmesiyle yapılan mekanik apre işlemidir.

Şardonlama işlemi ısı geçirgenliği az, dolgun tutumlu tüylü görünümde olması istenilen kumaşlara uygulanmaktadır.

Şardonlu Kumaş Özellikleri Nelerdir?

  • Şardonlama işlemi çok fazla yapıldığında kumaş yapısı zayıflamaya başlar.
  • Şardonlama işlemi uygulanması gerektiğinden daha fazla yapıldığında kumaşı oluşturan ipliklerin içerisinde bulunan liflerin zarar görmesine sebep olur ve kumaş kalitesinin düşmesine neden olur.
  • Genel olarak kullanışlı ve rahat kumaş olmaktadır
  • Günümüzdeki kumaş türlerinin hemen hemen hepsine şardonlama işlemi yapılabilmektedir.
  • Şardonlama işlemi ile sağlanan olumlu apre özelliklerinin yanı sıra şardonlamanın kumaşta ortaya çıkarabileceği olumsuzluklar da bulunabilir.
  • Kumaş sıcak tuttuğu için genellikle kış ve bahar aylarında tercih edilmektedir.

Şardonlamak kumaşın özelliğini arttırmaktadır. Kıyafetin sıcak tutmasını sağlar, güzel görünmesini sağlayarak kullanımı kolay hale getirebilir. Şardonlu kumaş çoğu giyim ürünlerinde kullanılmaktadır. Gömlek, eşofman, kazak, sweat gibi ürünlerde görmek mümkün olmaktadır.

Sıkça aranan bir diğer kumaş türü : Mikro Kumaş Nedir, Mikro Kumaş Özellikleri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu