Pratik Bilgiler

Soğan ve Sarımsak Kokusundan Nasıl Kurtulabiliriz?

Sarımsak ve soğan tüketimini oldukça sevebiliriz. Her ikisi de sağlık açısından da faydalı olmaktadır. Ancak tüketimden sonraki koku bizi ya da çevremizdeki insanları rahatsız edebilecek boyutlara ulaşabilir. Sarımsak ve soğanı yemeyi seviyoruz ama soğan ve sarımsak kokusundan nasıl kurtulabiliriz?

Soğan ve Sarımsak Kokusundan Nasıl Kurtulabiliriz?

Sarımsak ve soğan yemeklere lezzet katar ve sağlığa fayda sağlayabilir. Ne yazık ki, her ikisi de özellikle çiğ yenildiğinde ağız kokusu olarak bilinen ağız kokusuna neden olabilir.

Kendine özgü koku, sarımsak ve soğandaki kükürt içeren kimyasallardan kaynaklanır . Koku, bir kişinin nefesinde saatlerce ve hatta gece boyunca kalabilir, bu da bazı insanları bu sebzeleri yemekten caydırır.

Bazı ev ilaçları, sarımsak ve soğan tüketimiyle ilişkili ağız kokusunu önlemeye yardımcı olabilir.
Sarımsak ve soğanın lezzetinden ve sağlığa faydalarından vazgeçmenize gerek yok. Bu sebzelerle ilişkili ağız kokusunu önlemek için aşağıdaki ipuçlarını deneyin.

1. Su iç

Yemeklerden sonra su içmek, dilden veya dişlerin arasından sarımsak veya soğan kalıntılarını temizleyebilir.

Ayrıca tükürük üretimini de uyarır, bu da koku üreten bakterilerin bir kısmının ağızdan uzaklaştırılmasına yardımcı olur.

2. Fırça ve diş ipi

Ağız kokusuna katkıda bulunan bakteriler genellikle dişlerdeki ve diş eti çizgisinin altındaki plaklarda bulunur.

Yemeklerden sonra dişleri fırçalamak ve diş ipi kullanmak ağızdaki bakteri sayısını önemli ölçüde azaltabilir ve plak ve yiyecek parçacıkları dahil olmak üzere diğer kötü nefes nedenlerini ortadan kaldırabilir.

3. Dil kazıyıcı kullanın

Bir kişi genellikle dilini ve ağzın çatısını fırçalamayı ihmal eder ve dilin arkası bakterilerin toplanması için ideal bir yerdir. Bir kişi dil üzerinde beyaz bir filmin oluştuğunu bile fark edebilir.

Her gün bir dil kazıyıcı veya fırça kullanmak ölü deri hücrelerini, mikropları ve küçük yiyecek parçacıklarını temizleyebilir. Sıyırıcıda kalıntı kalmayana kadar kazımaya devam edin.

4. Gargara ile durulayın

Nane içeren bir gargara gibi güçlü kokulu bir gargara, nefesteki sarımsak veya soğan kokusunu kapatabilir.

Bazı araştırmalar, klor dioksit içeren bir gargara kullanmanın özellikle plak, bakteri ve küçük gıda parçacıklarını gidermede etkili olduğunu öne sürüyor.

5. Taze meyve ve sebze yiyin

Yemeklerle birlikte veya yemeklerden sonra taze ürünler yemek, sarımsak ve soğan kokularını örtebilir.

Bir çalışmada, araştırmacılar çiğ elma veya çiğ marul yemenin nefesteki sarımsak kokusunu önemli ölçüde azalttığını bildirdi.

6. Bitki yaprakları yiyin

Yemekten sonra maydanoz çiğnemek, sarımsak veya soğan kokusu için eski bir çaredir. Bu bitki damağı temizler ve hoş olmayan kokuları maskeler.

Nane yapraklarının sarımsak kokusunu önemli ölçüde azalttığı da gösterilmiştir.

7. Elma sirkesini deneyin

Bazı insanlar yemeklerden önce veya sonra bir çorba kaşığı elma sirkesi içmenin sarımsak veya soğan kokusundan kurtulduğunu bildirmektedir.

Ancak bu tıbbi olarak onaylanmış bir yöntem değildir. Bir kişi elma sirkesini evde çare olarak kullanmadan önce daima doktoruna danışmalıdır.

8. Bir fincan yeşil çay için

Yemekten sonra yeşil çayı yudumlamak, güçlü kokuları örtmeye yardımcı olabilir. Bir çalışma, yeşil çayın ağız kokusunu nane, sakız veya maydanoz yağı içeren bir üründen daha etkili bir şekilde ortadan kaldırdığını söyler.

Yeşil çayın ek ağız sağlığı yararları olabilir. Başka bir çalışma, yeşil çaydaki faydalı bileşikler olan kateşinleri içeren bir gargaranın, plakları antiseptik gargara kadar etkili bir şekilde azaltabildiğini buldu.

9. Sakız

Nane aromalı sakız, hareket halindeyken hoş olmayan kokuları maskeleyebilir. Aynı zamanda bakteri ve yiyecek parçacıklarını temizlemeye yardımcı olabilecek tükürük üretimini de uyarır.

10. Süt iç

Sarımsak ağırlıklı bir yemekle birlikte veya sonrasında bir bardak süt içmek, ağızda kükürt içeren ve kötü kokuya neden olan bileşiklerin konsantrasyonunu azaltabilir.

Araştırmalar , tam yağlı sütün kokuyu azaltmada yağsız sütten daha iyi olduğunu göstermiştir.

11. Limonlu su için

Limon suyu, nefesteki soğan veya sarımsak kokusunu nötralize etmeye yardımcı olabilir. Bir bardak suya bir miktar taze limon suyu (yaklaşık 1 yemek kaşığı) ekleyip soğan veya sarımsak açısından zengin bir yemekten sonra içmeyi deneyin.

12. Sarımsağın çekirdeğini çıkarın

Yemek hazırlarken, sarımsak kokusu geliştirme riskini azaltmak mümkündür. Her bir diş sarımsağı ikiye bölün ve ampulü tabağa eklemeden önce ampulün ortasından sapı çıkarın.

Sarımsak ve soğan neden ağız kokusuna neden olur?

Soğan, sarımsak veya her ikisindeki bazı bileşikler ağız kokusundan ve hatta vücut kokusundan sorumlu olabilir.

  • Allisin

Bir sarımsak ampulünün içi havaya maruz kaldığında, alliin adı verilen bir madde allisine dönüşür ve bu da daha sonra sarımsağa kokusunu veren birkaç kükürt içeren bileşiğe dönüşür.

  • Alil metil sülfür 

Bu bileşik, kesildiğinde hem sarımsaktan hem de soğandan salınır. Bir kez yenildiğinde, madde kan dolaşımına emilir ve akciğerler ve cilt gözenekleri yoluyla yayılır.

  • Sistein sülfoksit

Sarımsak ve soğandaki bu sülfürik bileşik, sebzeler yendikten hemen sonra nefeste hoş olmayan bir kokuya neden olur.

Özetle, sarımsak veya soğandan kaynaklanan ağız kokusu genellikle uzun sürmese de, ondan kurtulmanın birkaç yolu vardır. Uygun ağız hijyeni uygulamak, yeşil çay veya süt içmek, taze ürünler yemek ve kokuyu maskelemek yardımcı olabilir.

Bir kişi için işe yarayan şey bir başkası için işe yaramayabilir, bu nedenle sarımsak veya soğan kokusundan kurtulmada hangisinin en iyi olduğunu belirlemek için birkaç farklı çözüm denenmeli.

İlginizi Çekebilir : Sarımsaklı Şampuan Nedir ? Saça Faydaları Nelerdir Saç Uzatırmı ?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu