Sağlık

Tatlı Krizi ile Baş Etme Yolları

Tatlı İsteğimi Nasıl Bastırabilirim?

Psikolojik olarak bizi mutlu ettiği kanıtlandı. Vücutta endorfin hormonu salgılayan şekerin geçici bir mutluluk hissi yarattığı aşıkar. Fakat her güzel şey faydalı değildir. Özellikle tatlı krizini tetikleyen sebepler incelendiğinde sağlığı tehdit eden ve hiçte masum olmayan sebepler ortaya çıkıyor.  Kadınların erkeklere oranla daha fazla tatlı krizi yaşadığını söyleyebiliriz. Özellikle regl döneminde fazlaca tatlı isteği söz konusu. Tatlı, özellikle çikolata az miktarda tüketildiğinde sağlığımıza katkısı olduğunu bile söyleyebiliriz.  Fakat tatlı yiyerek kalıcı bir mutluluk maalesef henüz mümkün değil.  Peki tatlı bizim için neden dayanılmaz bir tutku?  Tatlı isteğimiz fizyolojik mi? yoksa psikolojik mi? Gelin öncelikle bu krizin sebebini beraber inceleyelim.

En Hızlı Kilo Verdiren Yağ Yakıcı Besinler

 

-Yeni doğan bir çocuk, tuzlu, acı veya ekşi tadı algılayamaz. Aldığı tek tat tatlıdır.  Yani, hayatımıza tatlı ile başlıyoruz.

-Kadınlarda regl dönemi öncesi  rastlanan tatlı atakları, hormonlarımızın bu dönemde hızla yükselmesi ile alakalıdır.

-Salgıladığı “mutluluk hormonu” sayesinde tatlı yediğimizde daha iyi hissederiz.

-Açlık şekerimizi dengeler.

Karşı gelmesi oldukça zor olan tatlı isteği, kan şekerini hızla yükseltip düşürdüğü için yedikçe yeme isteği uyandırıyor.  Ancak şekerin fazla tüketimi sadece kilo sorunlarını değil, kalp hastalıkları, karaciğer yağlanması, kanser riskinin artması, unutkanlık hatta erken bunamaya yol açabiliyor. Bu sebeple tatlı krizlerimize bir çözüm bulmamız gerekiyor. Peki bu krizle nasıl baş edebiliriz?

Güne mutlaka kahvaltı yaparak başlamalıyız.

Gün boyu kan şekerimizin normal sınırlarda kalabilmesi ve şeker ihtiyacımızı en aza indirmek için kahvaltı öğününü yapmamız önemlidir. Tüm gece boyunca düşen kan şekeri, kahvaltı öğünü sayesinde normal seviyelere çıkacaktır.

Meyve Tüketimi

İçerisinde doğal şeker barındıran meyve tatlıların en masum olanıdır. Fakat özellikle ara öğünlerde meyveyi tek başına tüketmemek gerekiyor. Çünkü meyvenin içerisindeki şeker, kan şekerinin aniden yükselip düşmesine neden olduğundan açlık hissi yaratır. Bu yüzden meyveyi protein kaynağı olan yoğurt veya süt, badem, fındık gibi yağlı tohumlarla beraber tüketmemizde yarar vardır.

Öğün Atlamayalım

Sık sık ve az porsiyonlar halinde yemeği alışkanlık haline getirmeliyiz.  Bu şekilde beslenmek, kan şekerimizde dalgalanmalara sebebiyet vermeyeceğinden, daha az tatlı isteği duyarız.  2,5 – 3 saatte bir zararsız küçük atıştırmalıklarla kan şekerimizi dengeleyebiliriz.

Baharatlardan Faydalanalım

Bir çok baharat, yediğimiz yiyeceği doğal yolla tatlandırır ve şeker açlığını giderir. Özellikle Hindistan cevizi, tarçın, karanfil gibi baharatları sıkça kullanarak tatlı isteğimizi bastırabiliriz.

Stresten uzak bir yaşam.

Ne kadar stresli bir ortamda bulunuyorsak, o kadar tatlı yeme ihtiyacı hissederiz. Bu yüzden öncelikle stresten uzak durmamız gerekiyor.

Sakız çiğneyelim

Sakız çiğnemek iştahı kapatır. Şekersiz tercih edeceğimiz sakızlarla tatlı ile olan savaşımızı kazanabiliriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu