Kumaş Bilgileri

Viskon Kumaş Nedir? Viskon Kumaş Özellikleri

Viskon kumaş genellikle çok sık olarak karşılaşabileceğiniz kumaş türlerinden biri olmaktadır. Çoğu tekstil ürünlerinde viskon kumaş tercih edilebilmektedir. Moda dünyasının sürekli kullanmış olduğu kumaş türlerinden biri olan viskon kumaş hakkında sizlere detaylı bilgi vermek istedik. Viskon kumaş nedir? Viskon kumaş özellikleri nelerdir? Yazımızda viskon kumaş hakkında bilgiler edinelim.

Viskon Kumaş Nedir?

Viskon kumaş yukarıda da bahsetmiş olduğumuz gibi özellikleri bakımından da zengin olan bir kumaş türüdür.

Viskon kumaş, ipek kumaş türü olmaktadır. Viskonun hammaddesi kayın ağacıdır. Pamuk gibi selülozdan oluşur. Yapısında bulunan selülozun imalat aşamasında, selüloz üzerinde kimyasal bir farklılık olmamaktadır. İmalat sonunda filament şeklini alarak tekrar selüloz olarak kalır. Viskon kumaş bu sayede pamuk ile benzemektedir. Viskonun nem alma özelliği daha yüksektir. Fakat dayanıklılığı ise pamuktan daha düşüktür. Nem alma özelliği yüksek olduğu için baskıya daha çok elverişli olmaktadır.  Viskon kumaş hava geçirgen bir yapıya sahip olduğu için tekstil sektöründe çok sık kullanılarak, kişilerin tercih sebeplerinden biri olmaktadır. Yüksek oranda nem emebilme özellikleri sayesinde yazlık ürün üretiminde de sıklıkla kullanılmaktadır.

viskon kumaş nedir

Viskon Kumaş Özellikleri Nelerdir?

Viskon kumaşın bildiğiniz ya da bilmediğiniz birçok özelliği bulunmaktadır. Tekstil sektöründe de sıkla tercih edilen viskon kumaşın özelliklerini inceleyelim:

  • Viskon kumaş diğer kumaş türleri arasında zarif ve en rahat kumaş türü olmaktadır.
  • Esneme kabiliyeti pamuğa oranla iki kat daha yüksek olmaktadır.
  • Pamuk kumaşa göre nem emme özelliği daha fazladır.
  • Kaygan bir yapısı bulunmaktadır.
  • Canlı ve parlak görünüme sahiptir.
  • Hava geçirgenliği sayesinde terletme yapmamaktadır.
  • Baskı için gayet elverişli bir kumaştır.
  • Krep kumaş içerisinde sıkça kullanılan kumaş türü olmaktadır.
  • Vücuda yapışmadığı için rahat hareket edilebilir.
viskon kumaş özellikleri
viskon kumaş özellikleri

Viskon Kumaş Sağlıklı Mı?

Viskon kumaş pamuk, polyester vb. kumaşlara göre daha iyi bir kumaş türü olmaktadır. Bunun sebebi viskon kumaş suyu, nemi iyi emen ve hava alan bir kumaş türüdür. Bu sayede terleme yapmaz ve rahat kullanıma sahip olduğu için tenle uyum sağlamaktadır. Polyester daha fazla terletme yapan ve hava almayan bir kumaş türü olmaktadır. Viskon kumaşı bu sayede çoğu tekstil firması tercih etmektedir.

Viskon Kumaş Hangi Mevsimde Giyilir?

Viskon kumaş yukarıda da bahsetmiş olduğumuz gibi çok sık kullanılan bir kumaş türü olmaktadır. Genellikle yaz aylarında tercih edilir nemi emen yapısı sayesinde vücudu serin tutmaktadır. Bu yüzden kış aylarında viskon kumaş tercih etmeniz de doğru olmayabilir. İlkbahar – yaz mevsimlerinde tercih edebilir, rahatlıkla kullanabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir : Denim Kumaş Nedir? Denim Kumaş Özellikleri

Büyük beden firması olan TuvidXXL ‘dan bir çok bluz, elbise, gömlek gibi ürünleri bulabilir 7/24 sipariş vererek adresinizden kapıda ödeme yapabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu