Sağlık

Vücudumuz İçin En Faydalı Gıdalar Nelerdir?

Zaman geçiyor ve sağlığımıza dikkat etmemiz gerekiyor. Süreç ne kadar hızlı ilerlese de öğrenebileceğimiz birçok bilgi bulunmaktadır. Vücudumuz için en faydalı gıdalar nelerdir sizler için listeledik. Yazımızda inceleyelim.

en faydalı gıdalar

Enginar

Yağlı yiyeceklere ve aşırı alkol zamanla karaciğer fonksiyonlarını bozar. Enginar tüketmek vücudumuzda karaciğer fonksiyonlarını tekrar yoluna koyulmasına yardımcı olur. Enginar antioksidan ve lif kaynağıdır, ayrıca yağlı yiyecekleri sindirmesine yardımcı olur. En büyük faydası enginarın, vücudun ana toksinle mücadele aracı olan karaciğerin işlevlerini uyarma ve iyileştirmeye katkı sağlamasıdır.

Pancar kökü

Hızlı bir şekilde sağlık artırıcı besinlere ihtiyaç duyanlar için pancar en iyisidir. Magnezyum, demir ve C vitamini ile dolu olan bu sebze, birçok sağlık yararı nedeniyle son zamanlarda bir süper gıda olarak bilinmektedir.  Pancar sadece cilt, saç ve kolesterol seviyeleri için harika olmakla kalmaz, aynı zamanda karaciğer detoksifikasyonunu desteklemeye yardımcı olabilir, bu da onu bir detoks yemeği yapar.  Faydalarından yararlanmak için salatalara çiğ pancar eklemeyi veya biraz pancar suyu içilmelidir.

Yeşil çay

Teknik olarak bir gıda olmasa da temel sıvıların düzenli tüketimi olmadan hiçbir detoks tam smacına ulaşamaz. Sıvılar, organlarımızı sağlıklı tutmak ve vücuttaki toksinleri atmaya yardımcı olmak için gereklidir ve yeşil çay sudan sonra en iyi bir içecektir. Yeşil çay sadece kilo vermek için iyi bir içecek olmakla kalmaz, aynı zamanda antioksidanlar açısından da oldukça yüksektir.  Araştırmalar ayrıca yeşil çay içmenin karaciğeri yağlı karaciğer hastalığı da dahil olmak üzere hastalıklardan koruyabileceğini söylerler.

Limon

Limon vücudu zararlı toksinlerden arındırmak için en iyi detoks sağlayan bir narinciyedir Limon cilt için ve hastalık oluşturan serbest radikallerle savaşmak için harika olan antioksidan C vitamini deposudur.  Ayrıca, vücut üzerinde alkali bir etkiye sahiptir, bu da vücudun pH dengesini kazanmaya yardımcı olabileceği ve bağışıklık sistemine fayda sağladığı anlamına gelir.  Toksinleri atmak ve vücuda detoks yapmak için güne sıcak limonlu su ile başlanmalı.

Zencefil

Yağlı yiyecek veya alkol sindirim sistemimizi olumsuz etkiler. Bunun için biraz zencefil bir bardak suya ekleyip içmek sindirim sistemini rahatlatır ve varsa mide bulantısını geçirtir, gaz oluşumunu engeller, şişkinliği giderir.  Buna ek olarak zencefil antioksidanlarda yüksektir ve bağışıklık sistemini güçlendirmek için iyidir.  Sindiriminize yardımcı olmak için zencefil çayı içmek veya bir meyve veya sebze suyuna taze rendelenmiş zencefil ekleyip kullanmak büyük fayda sağlar.

Sarımsak

Sarımsak, kalbe çok faydalıdır. Sarımsak sadece antiviral, antibakteriyel ve antibiyotik değildir, aynı zamanda beyaz kan hücrelerinin üretimini destekleyen ve toksinlere karşı savaşmaya yardımcı olan allisin adı verilen bir kimyasal içerir.  Sarımsak en iyi çiğ olarak yenirse fayda sağlar.

Lahana

Lahana sadece kilo vermek için değil, aynı zamanda mükemmel bir detoks edici bir besindir.  Çoğu turpgiller sebzesi gibi (brokoli ve filizler dahil), lahana, vücudun toksinlere karşı savaşmasına yardımcı olan sülforafan adı verilen bir kimyasal içerir.  Lahana ayrıca vücuda glutatyon sağlar; karaciğerin detoks işlevini geliştirmeye yardımcı olan bir antioksidan.

Taze meyve

Taze meyveler vitaminler, mineraller, antioksidanlar ve lif bakımından yüksektir ve ayrıca kalorileri düşüktür. Daha parlak gözler ve cilt, daha parlak saçlar ve daha iyi sindirim sistemi için bol bol taze meyve yenilmelidir.

Esmer pirinç

Sindirim sisteminizi temizlemek ve sağlığınızı güçlendirmek için, işlenmiş gıdaları azaltmak iyi bir fikirdir.  Bunun yerine, B vitaminleri, magnezyum, manganez ve fosfor dahil olmak üzere birçok önemli etkisi olan besin açısından zengin olan kahverengi pirinç gibi daha sağlıklı tam tahıllarla tüketilmeli. Esmer pirinç aynı zamanda kolonu temizlemek için iyi olan ve karaciğeri korumanın yanı sıra cildi iyileştirmeye yardımcı olabilecek selenyum açısından zengin olan lif bakımından da yüksektir.

Su teresi (tere)

Çoğu yeşil bitki ve sebze gibi, su teresi de mükemmel bir sağlık güçlendirici ve detoks gıdasıdır.  Su teresi yaprakları birkaç B vitamini, çinko, potasyum, E vitamini ve C vitamini de dahil olmak üzere birçok vitamin ile doludur. Su teresi, toksinleri vücuttan atmaya yardımcı olabilecek doğal idrar söktürücü özelliklere sahiptir.  Bu besleyici gıdanın faydalarından yararlanmak için salatalara, çorbalara ve sandviçlere katarak tüketilmeli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu