Sağlık

Yeteri Kadar Uyusanız Bile Yorgun Hissetmenizin Nedenleri

Kendinizi yorgun hissediyorsanız nedenleri bunlar olabilir

Günümüz yaşantısındaki stres nedeni ile herkes az da olsa uyku problemi çektiğini söylemeye başladı. İş hayatımızdaki stres, maddi konular ve çevremizdeki insanlarla yaşadığımız sıkıntılardan dolayı uykusuz kalabiliyoruz. Bakalım bunların dışında uykusuzluk çekmemize neden olan şeyler neler? Yeteri Kadar Uyusanız Bile Yorgun Hissetmenizin Nedenleri

Yaz Hamileleri İçin Beslenme Önerileri

Yeteri Kadar Uyusanız Bile Yorgun Hissetmenizin Nedenleri

Yetersiz aktivite

Aktivite aslında vücudumuzu yorar. Fakat çok fazla hareketsiz geçen günler olduğu zaman vücudumuzun gücü daha da düşecektir. Yani zinde olabilmemizin yolu belirli aralıklarla spor yapmak, yürüyüş yapmaktan geçiyor. Sürekli evde oturmak, hiç bir şey yapmamak hem fiziksel hem de mental olarak bizleri yorgunluğa itecektir.

Kafein tüketimi

Bildiğiniz gibi kafein canlılık ve enerji verir. Hatta uykunuzu bile kaçıracaktır. Bu nedenle geç saatlerde tükettiğiniz kafein içeren ürünler, uykunuza etki edecektir. Siz uyuduğunuzu düşünseniz bile yeterli kalitede ki uykuyu aslında alamayacaksınız. Bu sebeplerden dolayı, yatmaya yakın saatlerde kafein içeren içecekler tüketmeyin.

Stres

Yazımızın başında da bahsettiğimiz gibi gün içerisinde girdiğimiz stres tüm yaşantımızı etkileyebiliyor. Bu nedenle stresten uzak durmaya çalışın. Kendinizi sakinleştirmeye çalışın. Nefes egzersizleri ve kafanızı dağıtabileceğiniz bir hobi bulup yapmaya çalışın. Mutlu geçirdiğiniz zaman dilimleri sizi stresten uzaklaştıracaktır.

Hastalıklar

Belirttiğimiz bu üç neden dışında hastalıklar da yorgunluk sebebi olabiliyor. Demir eksikliği, troid bozukluğu, diyabet ve bir çok farklı hastalık da uykusuzluk ya da yorgunluk yapabiliyor.

Uzun süreli uykusuzluk ve yorgunluk şikayetleriniz varsa doktora gitmeyi ihmal etmeyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu