Sağlık

Adet Gecikmesi ve Adet Görememe

Adet Düzensizliği Sebepleri Nelerdir?

Biz kadınlar için adet kanamasından daha sıkıntılı bir şey varsa oda adet gecikmesi konusudur. Eğer yakın gelecek planlarımızda nur topu gibi bir bebek sahibi olmak geçmiyorsa adet kanamasının gecikmesi oldukça korkutucu olabilir. Çoğumuzun aklına hemen gebelik ihtimali gelse de adet gecikmesi bir çok sebebe bağlı olarak gelişebilir. Bu sebepleri beraber inceleyelim.

Ramazan’da Sağlıklı Beslenme Önerileri

Adet Gecikmesi

Adet Düzensizliği Sebepleri Nelerdir?

  • Strese Bağlı Adet Düzensizliği

Bir çok sağlık sorununun başlıca sebepleri arasında olan stres, adet gecikmesine de sebep olabilir. Bunun sebebi ise, aşırı stresli olduğumuz dönemlerde vücudumuz hamilelik için uygun bir durumda olmadığımızı hissederek, yumurtlamayı sağlayan hormonları keser. Yumurtlama olmadığında ya da geciktiğinde adet de gecikecektir. Duygusal bir hüsran yaşamak ta adet gecikmesine sebep olabilir.

  • Fiziksel Rahatsızlığa Bağlı Adet Düzensizliği

Yumurtlamanın gerçekleşmesi gereken dönemde bir hastalık geçirmemiz de adet gecikmesine neden olabilir.  Hastalığa bağlı olarak yumurtlamanın gecikmesi, adet düzenimizi de bozacaktır.

  • Kullanılan İlaçlara Bağlı Adet Düzensizliği

Bazı ilaçlar adet düzensizliklerine sebep olabilir. İlaca yeni başlamışsak ya da düzenli kullandığımız bir ilacın dozunu arttırdıysak adet gecikmesi yaşayabiliriz. Adet kanamasının azalması ya da bazı zamanlar hiç olmaması, doğum kontrol haplarının sık karşılaşılan yan etkilerindendir. Özellikle ilaca yeni başlandıysa ilk birkaç ay adet düzensizliği yaşayabiliriz. Kullanılan bazı antidepresanlar ve ağrı kesicilerin yan etkilerinde adet düzensizliği bulunur.

Adet Gecikmesi

  • Ani Kilo Değişikliklerine Bağlı Adet Düzensizliği

Özellikle anoreksia ve bulimia gibi yeme bozukluklarında adet kanamalarının kesilmesi oldukça olası bir durumdur. Aniden yaşanan kilo kaybı ya da aniden kilo almak da adet düzensizliğine yol açar.

  • Günlük Alışkanlıklardaki Değişikliğe Bağlı Adet Düzensizliği

Günlük alışkanlıklarımızın aniden değişmesi ile vücudumuzun buna alışması zaman alacaktır. Örneğin farklı iklime sahip bir bölgeye yapılan seyehat veya saat düzeninde olan değişiklik adet düzenini etkileyebilir.

Adet Gecikmesi

28 günde bir düzenli olarak adet kanaması görmeye alışmış bir kadın, kanaması geciktiğinde tabiki endişelenecektir. Ancak çok düzenli adet kanaması gören bir kadın dahi senede iki kez gecikmeli adet kanaması görebilir. İklim değişikliğinin bunun üzerinde etkisi oldukça fazladır. Adet düzensizliğiniz için hemen endişelenmemekle beraber, uzun süren düzensizlik sonucunda doktorumuza başvurmamız gerekir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu