Sağlık

Doğumu Kolaylaştıran Yöntemler

Normal doğumu kolaylaştıran İpuçları

Doğum, yaşamın başlangıcı olarak kabul edilir ve toplumumuzda önemli bir yeri vardır. Her kadın için farklı şiddet ve aralıklarla gelen kasılma sancılarını rahat ve hızlı şekilde tamamlamak için doğumu kolaylaştıran yöntemler bulunur. Hamile kadınlar için bebeğinin doğacağı gün yaklaştıkça heyecan ve stres seviyesi de artar. Bu dönemi sakin ve sorunsuz geçirmek hepimizin hayalidir. Peki doğumu kolaylaştıran yöntemler nelerdir? Sorunun cevabını yazımızda paylaşıyoruz.

Hamilelikte Neden Uykusuz Kalırsınız?

Doğumu Kolaylaştırmak İçin Yapılması Gerekenler

Bazıları geleneksel, bazıları da trend olan bir çok doğumu kolaylaştıran yöntem vardır. Burada amaç anne adayını rahatlatmak ve doğumu kolaylaştırmaktır. Doğum sancısını kontrol etmek, doğum sürecini rahat geçirmek için bir hedeftir. Fakat bu sancının ne sıklıkta olacağı ya da ne kadar süreceğini belirlemek mümkün değildir. Doğum sancısı bebeğin gelişi anlamına gelse de kasılmalar saatler sürebilir.

Sorunsuz bir doğum için, hamilelik sürecinde bazı hazırlıklar yapılması gerekir. Hamileliğin farklı aylarında farklı egzersizler yapılabilir. Bu egzersizlerin mutlaka faydası görülecektir. Çünkü rahim ağzının düzenli uyarılmasıyla ağrılar azalır. Plates, yoğa, yürüyüş ya da kegel egzersizi gibi kadın sağlığına yönelik egzersizler uygulanabilir. Bunun dışında beslenmeye verilen önem ve bol su tüketmek de annenin sağlığını ve dolayısıyla bebeğin sağlığını da olumlu etkileyecektir.

Doğum sancıları ve kasılmalar başladığında ılık bir duş almak ya da video izlemek, müzik dinlemek gibi sakin aktiviteler anneye bu süreçte yardımcı olacaktır. Sürecin daha kolay geçmesi için hormonal dengeye odaklanmak gerekir. Örneğin meme uçlarını sıkmak oksitosin hormonu salınmasını sağlar ve bu hormon rahim kasılmasını düzenler. Kasılmanın şiddetinin arttığı zamanlarda yavaş soluk vermek ve hafif bir masaj annenin rahatlamasını sağlayacaktır. Endorfin hormonu salgılanmasını sağlayan masaj teknikleri uygulanabilir. Tabiki önemli olan annenin güvendiği birinin yanında olarak ona destek vermesidir. Anne için en iyi rahatlama şekli bu olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu