Magazin

Avokado Nasıl Olgunlaştırmalı?

Avokado, anavatanı Orta Meksika olan çiçekli bitkiler sınıfından tarçın ve kafur ağacını da içine alan defnegiller familyasına ait bir ağaç ve bu ağacın meyvelerinin adıdır. Timsah armudu diye benzetilen avokado, ülkemizde de Mersin ve Antalya yetişmektedir.

Hem lif açısından zengin, hem de antioksidan deposu olan kalp dostu tekli doymamış yağ asiti olan oleik asit içeren avokadoda; A, B1, B2, B3, B6, E, K ve C vitaminleri bulunmaktadır. İçerdiği mineraller ise fosfor, magnezyum, demir, potasyum, kalsiyum ve çinko gibi minerallerdir. Yani aslında avokado için bir mucize besin de diyebiliriz. Avokadonun faydaları arasında iyi bir folik asit kaynağı oluşu yer almaktadır. Folik asit, kemik sağlığını koruyan temel bir mineraldir. Bu nedenle avokado tüketmek kemik sağlığının korunmasına yardımcı olur ve bunun yanı sıra, uykusuzluğa ve depresyona iyi gelir. Öncelikle avokadonun faydaları için günlük K vitamini ihtiyacımızı sağlayarak kemikleri korumasını sayabiliriz. Daha sonra kötü kolesterolü düşürerek kalp sağlığını korur.
Avokadoyu olgunlaşmadan tüketmeyiniz. Olgunlaşmamış avokadoyu muz,elma, domates gibi etilen salınımı yüksek meyvelerle birlikte kese kağıdı içine koyup bir iki gün bekletip olgunlaşıp krema kıvamına gelince tüketmeliyiz.

Siyah kabuklu has cinsi olgunlaştırmadan yemeye hazır şekilde hasadı yapılır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu