Güzellik

Ciltteki Morarmalar Nasıl Geçer? Morarma Sebepleri Nedir?

Vücudumuzun belirli yerlerinde fark etmediğimiz ya da herhangi bir çarpma etkisiyle oluşan morluklar olabilir. Bu gibi vücutta oluşan morluklar neden oluşur inceleyelim.

Vücuda alınan darbe yüzünden oluşan morluklar genellikle cilt altında bulunan kılcal damar yapılarının hasar görmesiyle oluşmaktadır. Hasar gören damarların belirtileri dıştan gözükebilen renk değişiklikleri olabilir. Morluklar ilk oluştuğu dönemlerde acıya yol açabilmektedir. Alınan darbelere bağlı olarak ağrı sancıları şiddetli ya da kısa süreli olsa da bazı morluk şikayetleri basit olmayabilir.

Sürekli Ağrılı Olan Morluklar İçin Doktorunuza Danışın

Vücuttaki Morarmalar Nasıl Geçer?

Genellikle hafif darbelerle birlikte oluşan morarmalar ortalama 1-2 hafta içerisinde yok olmaya ve ağrı, sancı yapan bölge iyileşmeye başlayabilir. Fakat ciltteki görünümü çok iyi olmadığı için çoğu kişi morarmanın kısa süre içerisinde düzelmesini isteyebilir.

  • Sürekli bu tarz problemlerle karşılaştığımızda geçmişten günümüze kullanılan buz hemen imdadımıza yetişebilir. İlk olarak moraran bölge için 3 – 4 gün boyunca 15 dakika süreyle soğuk buz yardımıyla bölgenin şişmemesi enfeksiyon kapmaması için önlem alın.
  • Morluk oluşan bölgede günde 15 dakika masaj yaparak, imkânınız varsa morluğu güneşe gösterebilirsiniz. Bu sayede morluklarda iyileşme süresi hızlanmaktadır.
  • Oluşan morluklar kol ya da bacaklarınızda (kaldırılabilecek yerde) ise kalp seviyesinin üstünde tutabilmek kan akışını yavaşlatabileceği için morarmayı azaltacaktır.

Morluklar İçin Doğal Yöntemler

  • Sirke

Moraran Bölgenin kan akışını hızlandırmaya hızlandırmaktadır. Islatılmış bir bez yardımıyla masaj yaparak morarmış bölgeye uygulayabilirsiniz.

  • Maydanoz

Maydanoz da etkili çözümlerden biri olmaktadır. Taze bir maydonuzu macun kıvamına getirene kadar ezmeye devam edin. Ardından morluk oluşan bölgeye sürün. 5 – 10 dakika bekledikten sonra ılık suyla durulayabilirsiniz.

  • Aloe Vera

İçerisinde bulunan jel sayesinde moraran bölge için kullanılabilmektedir. Cildinize oluşan morluklar için morluğun olduğu bölgeye günde 3 – 4 kez uygulayabilirsiniz.

  • Soğan

Soğanı iki parçaya ayırarak morluk olan bölgeye bez yardımıyla tutturun. 5-10 dakika bekledikten sonra duru su ile yıkayın. İşlemi düzenli olarak uygulamaya devam ettikten kısa süre sonra morarıklarda iyileşmeler görülecektir.

  • Tuz

Moraran bölgeye bir miktar tuz koyarak birkaç dakika bekletin. Zamanla ağrılarınız ve morluklarınız düzelecektir.

  • Patates

Patates hücreleri sağlıklı tutmaya yardımcı olmaktadır. Patatesi ortadan keserek ayırın. Moraran bölgeye uygulayın 5 – 6 dakika bekletip günde 3 – 4 kez tekrarlayın.

  • Zencefil

Yazmış olduğumuz diğer ürünler gibi, zencefil de sağlık yönünden sizlere yardımcı olabilmektedir. Zencefilin iltihap giderici özelliği olduğu için morluk için kullanılabilmektedir. Zencefili moraran bölgeye uygulayabilirsiniz. İyileşmeyi hızlandıracaktır.

Çarpma Dışındaki Morarmalar Önemli Olabilir

Hiç beklenmedik anda vücudumuzun herhangi bir yerinde morarma görebiliriz. Bu fark etmediğimiz ya da herhangi bir yerden darbe alındığında önemsemediğimiz bir morarma olmadığına eminsek bu morarma tehlikeli olabilir. Eğer ki vücudunuzdaki morluklar kendi kendine ortaya çıktıysa, morluklar ağrılı değilse, vücudunuzun birden çok yerinde morarıklık varsa, ek olarak ateş halsizlik belirtisi ya da küçük bir travma sonrasında bile büyük bir morluk oluştuğunda mutlaka doktorunuza danışmanız gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu