Sağlık

Göğüs Kanseri 5 Yıl Önceden Tespit Edilebiliyor

Göğüs kanseri artık başlamadan tespit edilebiliyor

Dünya genelindeki en iyi teknoloji üniversitelerinden biri olan  Massachusetts Institute of Technology’de (MIT) bulunan araştırmacılar yeni geliştirdikleri mamografi sayesinde kadınların gelecekte göğüs kanserine yakalanıp yakalanmayacaklarını tahmin etmeye başladılar. Ortaya çıkan sonuçların güvenilir olduğunu da belirtelim. Göğüs Kanseri 5 Yıl Önceden Tespit Edilebiliyor.

Doğum Sonrası Depresyon Belirtileri ve Tedavisi

Göğüs kanseri artık başlamadan tespit edilebiliyor

MIT’nin bilgisayar bilimleri ve yapay zeka laboratuvarlarında geliştirilen “derin öğrenme modeli” diğer metotların aksine ırk farklılıklarını ortadan kaldırıp tüm hastalarda güvenli sonuçlar veriyor. Yani artık beyaz hastalarda olduğu kadar siyahi hastalarda da doğru sonuçlar alınabiliyor.

Massachusetts Hastanesi’nde 60 binden fazla hastanın üzerinde yapılan testlerde gelecek beş yıl içerisinde meme kanserine yakalanma riski olan hastalar tespit edildi. Yeni teknolojide kanser hastalarının %31’i yüksek risk kategorisinde yer alırken, eski yöntemlerle bakıldığında bu oran %18’e kadar düşüyor.

Derin öğrenme modeli, insan gözünün göremeyeceği anormal ve karmaşık dokuları da tespit edebiliyor. Zaten bu sayede diğer yöntemlerden daha gelişmiş olup, doğru sonuçlar veriyor. Doktorlar bu verilerden yola çıkarak kadınların meme dokularında göze çarpmayan fakat risk taşıyan ve kanserin ilk aşamasında olabilecek şekilleri tanıyan model geliştirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu