Sağlık

Hamilelikte Dikkat Edilmesi Gereken 10 Detay

Hamileyken dikkat etmeniz gereken 10 önemli etken

İnsanların, özellikle de annelerin, çocuğuna verdiği önemi, onlara kattığı anlamı yargılayamayız. Dünyanın belki de en büyük sevgisi annelerin evlatlarına olan sevgisidir. Bu olay doğumdan önce başlıyor. Çocuklar annelerinin karnına girdiği an itibariyle, kadınlar annelik içgüdüsü içerisine giriyorlar. Erkeklerde bu durum biraz daha farklı olabiliyor. Bu yazımızda da anne adayları için “Hamilelikte Dikkat Edilmesi Gereken 10 Detay“ı sizlerle paylaşacağız.

Pilates nedir? Pilates İle Zayıflamak Mümkün mü?

İşte Hamilelikte Dikkat Edilmesi Gereken 10 Detay

Hamilelikte Dikkat Edilmesi Gereken 10 Detay

 

Uyku pozisyonları

Uzmanlar tarafından belirtilenlere göre 7. aya kadar istediğiniz şekilde, size rahat gelen pozisyonda yatabilirsiniz. Fakat 7. aydan sonra sol yana yatarak uyumanızda fayda var. Bu şekilde kan kalbe daha rahat bir şekilde dönüyor ve aort üzerindeki baskı azalıyor. Bu da bebeğin üzerinizde yaptığı baskı yoluyla oluşan nefes kesilmelerini azaltıyor.

Boyadan uzak durun

Evde boya badana yaptıracaksanız, hamile olmadan önce yaptırmalısınız. Bunun nedeni zaten boyanın ağır bir kokusu var. Hamileyken mideniz bulanıyor ve kusuyorsunuz. Boyanın kokusu sizi daha da zor durumda bırakabilir. İlla boya yaptırmanız gerekiyorsa su bazlı boyaları tercih edin ve en az 24 saat geçmeden boyanan yere adım atmayın.

Hamilelikte Dikkat Edilmesi Gereken 10 Detay

Selülitler

Selülitlerin ana nedeni, kısa zamanda hızlı kilo almak ve vücudun o bölgesindeki yağ oranının fazla yüksek olmasıdır. Bu nedenle yediklerinize dikkat etmeniz, bol bol su içmeniz gerekiyor. Doktorunuzun vereceği spor tavsiyelerini de yapmaktan geri durmayın.

Bebeğin tekmeleri

Bebeklerin hareketleri 18 ile 20. haftalar arasında başlar. İkinci ve sonrasında ise daha erkene iner ve 16 ile 18. haftalar arasında hissedilmeye başlanır. Bu durumun biraz da bebeğin ağırlığı ile ilgili bir durumdur. Ayrıca bebeğin kaç haftalık olduğuna bağlı olarak da hissedilen hareketlerin bölgesi değişebilir.

Hamilelikte Dikkat Edilmesi Gereken 10 Detay

Çiğ et

Çiğ köfte gibi içerisinde çiğ et bulunan yiyeceklerden uzak durun. Bunun nedeni, çiğ ette mikropların üreyebilecek olması. Normal şartlar altında etkisi olmayan bakteriler bile hamilelik döneminde sıkıntılar yaratabiliyor.

Sıcak ortamlardan uzak durun

Çok sıcak banyo, sauna ve kaplıca gibi fazlasıyla sıcak ve tansiyonu düşürebilecek alanlardan uzak durmalısınız. Hamilelik sürecinde bu tarz yerler tansiyona normalden fazla etki yapabilir ve bayılmanıza neden olabilir.

Evcil hayvanlar

Evinizde beslediğiniz evcil hayvanların aşıları tamamsa pek bir sıkıntı oluşmaz. Fakat yakın zamanda hayvanınızdan kaptığınız bir enfeksiyon varsa, tekrarlamaması için sık sık kontrole gitmeniz gerekiyor.

Hamilelikte Dikkat Edilmesi Gereken 10 Detay

X-Ray cihazları

X-Ray cihazlarından genellikle metal detektörü olduğu için bir zararı yok. Fakat siz yine de çekiniyorsanız, hamile olduğunuzu güvenlik görevlisine söylerseniz, size yardımcı olacaklardır.

Kabuslar

Yatmadan önce yediğiniz herhangi bir yemek sizi rahatsız edebilir ve gece kabus görmenize yol açabilir. Bunun yanında stresli bir iş hayatınız varsa, 32. haftadan sonra işinize ara vermek size iyi gelecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu