Sağlık

Hangi Yiyecekleri Yemek Bizi Mutlu Eder

Yediğimiz şeyler bizleri mutlu ediyor mu?

Tükettiğimiz yiyecekler psikolojimi etkiliyor mu? Bakalım, bu gün bu makalemizde size bu konudan bahsedeceğiz. Kendimizi mutlu ettirecek besinler nelerdir? Yedikçe daha mutlu hissedeceğimiz yiyecekler var mı? Hangi Yiyecekleri Yemek Bizi Mutlu Eder?

Ramazan’da Sağlıklı Beslenme Önerileri

Hangi Yiyecekleri Yemek Bizi Mutlu Eder

Yediğimiz besinlerin içerisinde bulunan maddeler, vücudumuzdaki kimyasallarla tepkimeye girerek, bazı hormonların çalıştırıyor ve bu şekilde de psikolojimizi etkiliyor. Yani şöyle kısa bir örnek verelim; çoğunuz çikolatanın mutluluk getirdiğini duymuştur. İşte bu olay demin bahsettiğim şeyin gerçekleşmiş hali oluyor.

Hangi Yiyecekleri Yemek Bizi Mutlu Eder

Yenildiğinde Mutluluğumuzu Arttıran Besinler

Karpuz; İçerisinde bulundurduğu B6 vitamini sayesinde uykuyu düzenlemeye yardımcı olur. Sağlıklı bir uyku, sağlam psikolojinin yapı taşlarından biridir. Uykuya harcadığınız vakti iyi değerlendirin.

Elma; İçerisinde bulundurduğu antioksidanlar sayesinde beyin fonksiyonlarını olumlu yönde etkiliyor.

Bal; Mutluluk hormonu adı verilen serotonin hormonunun salgılanmasında önemli rol oynayan triptofanın kullanılmasını sağlıyor.

Omega 3 içersen besinler; Kalbi korumanın yanı sıra depresyon ve anksiyeteye olumlu yönde etkileri var.

Folik Asit içeren besinler; Kuşkonmaz, ıspanak, turp, brokoli ve bürüksel lahanası folik asit açısından zengin yiyeceklerdir ve folik asit depresyona iyi gelir.

Yeşil çay: Moral ve motivasyon arttırıcı fitokimyasal maddeyi içerir.

Melatonin içeren besinler: Hindi, çikolata, tavuk, nohut, semizotu gibi besinler melatonin üretimini sağlayan triptofanı bol bol içerirler. Uyku kalitenizi ve mutluluk hormonunuzu arttırırlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu