Güzellik

Kadınlarda Saç Dökülmesi

Saç dökülmesinin nedenleri!

Kadınlarda saç dökülmesi erkek tipi saç dökülmesinden farklı olsa da, biz kadınların da bazı etkenlere bağlı yoğun saç dökülmesi yaşadığımız bir gerçek. Kadınlarda saç dökülmesi mevsimsel, stres kaynaklı, beslenme alışkanlıkları veya hormonlara bağlı olabilmektedir. Günümüz koşullarında stres oldukça fazla, tükettiğimiz yiyecek ve içecekler doğaldan oldukça uzak olduğu gerçeğini göz önüne alırsak yakında kel bir kadın nesli ile karşılaşabiliriz.

B12 Vitamini Eksikliğinin Belirtileri Ve Zararları

Peki, ne kadar saç dökülmesini normal karşılamalıyız?

Her insan günde ortalama 50 ila 100 tel saçını kaybeder. Yazık gözümüz gibi baktığımız saçlarımızı tel tel kaybediyoruz sonra bunu normal mi karşılamamız gerekiyor diye düşünebilirsiniz. Merak etmeyin yerlerine yenileri geliyor. Ancak saç tellerinizde zayıflık hissediyorsanız, ve saç dökülmenizin aşırı olduğunu düşünüyorsanız önlem almanızın zamanı gelmiş demektir. Aşırı saç dökülmesinin belli başlı nedenleri var. Bunlardan birkaç tanesini inceleyelim.

Menopoz: Yaş ilerledikçe saç tellerimiz de yaş alıyor ve yoruluyor. Tabii ki saç dökülmesi artacaktır. Fakat menopoz döneminde uğradığımız hormonal değişimler bu dökülmeyi arttıracaktır. Kadınlarda var olan östrojen hormonu saç büyümesine destek olur. Menopoz ile birlikte bu hormon azalacağından saç dökülmesi artacaktır.

Çeşitli Hastalıklar: Tiroid, diabet ve anemi gibi hastalıklar ani saç dökülmesine neden olabilir. Hastalığın önlemi alındığında dökülmeniz de yavaşlayacaktır.

Stres: Stresli bir dönem yaşıyorsak ya da travmatik bir olay atlatmışsak dökülmenin arttığını gözlemleyebiliriz. Sakin olun! Dönemsel bir dökülme.

Hamilelik: Hamilelik sonrası yine hormonsal dengesizlik sebebiyle saç dökülmesi yaşayabiliriz.  Ama olsun. Dünyaya bir evlat getirmenin gururu ile birkaç tel feda edilebilir.

Yetersiz Beslenme: Özellikle ani kilo kaybı sonucu yaşanan dökülme. Ben hiç yaşamadım J Vucut ihtiyacı olan besinleri alamadığında sadece hayati organlara önem verir. Saç ikinci planda Protein, demir, D vitamini ve kalsiyum içeren besinleri tüketmekte fayda var.

Fön, maşa ve tarak etkisi: Saç derisini geren at kuyruğu, topuz gibi modeller saçı oldukça yoracağı için dökülme artacaktır. Bunun dışında uyguladığımız fön, maşa, düzleştirici de saçımıza oldukça zarar veriyor.  Saçlarımıza uyguladığımız bu sert muamele dökülmeyi arttırıyor.

Saç Dökülmesini Nasıl Önleriz

Dökülen saçlar bir hastalığa bağlı ise bir an önce tedaviye başlamak ilk önceliğimiz olmalı. Sonrasında saçları güçlendiren bazı serumlar kullanabiliriz. Bunları eczanelerde rahatlıkla bulabilirisiniz. Saç derisini kurutmadan arındıran PH seviyesi saç tellerimize uygun şampuanlar tercih etmek yararlı olacaktır. Yeterli beslenemiyorsak doktora danışarak besin takviyesi kullanabiliriz. Kan dolaşımını arttırmak için sıkça saç derisine masaj yapmakta oldukça etkili olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu