Sağlık

Kalp Sağlığını Korumak İçin Öneriler

Çoğu insan bir sorun olmadıkça kalp sağlığına yeteri kadar önem vermiyor. Stres, hareketsiz yaşam, kötü beslenme gibi nedenlerle kalbimiz yıpranmaktadır. Kalp sağlığını korumak için neler yapabiliriz birkaç yolunu inceledik.

Kalp Sağlığını Korumak İçin Öneriler

Sağlıklı bir kalp diyeti, düzenli fiziksel aktivite, kalp krizi geçirme veya kalp hastalığı geliştirme riskinizi azaltır.

Sigarayı bırakmak kalp krizi ve felç riskinizi neredeyse anında azaltır.

Kolesterol ve kan basıncını anlamak ve kontrol etmek, kalp sağlığınızın anahtarıdır.

Kalbinizi sağlıklı tutmak her gün üzerinde çalışabileceğiniz bir şeydir.

Ne yediğiniz ne kadar hareket ettiğiniz, sigara içip içmediğiniz, kolesterol ve kan basıncınızı kontrol altına alıp almadığınız, kalbiniz üzerinde büyük etkisi olabilecek beş şeydir.

Kalp Sağlığını Korumak İçin Öneriler

Kalbi sağlıklı beslenmek için neler yapmalı?

 

Sağlıklı bir kalp için sağlıklı beslenme bir kalıptır. Tek bir tür yiyecek veya besine değil, günler, haftalar ve aylar boyunca ne yediğiniz üzerine odaklanır.

Bu yeme tarzı, doğal olarak doymuş ve trans yağlar, tuz ve ilave şeker bakımından düşüktür. Tam tahıllar, lif, antioksidanlar ve doymamış yağlar açısından zengindir.

Daha fazla meyve ve sebze yemek, çeşitli meyve ve sebzelerle dolu bir diyet, daha sağlıklı kalpler ve daha düşük kalp hastalığı riski ile bağlantılıdır.

Tam tahıllı tahıllar, daha fazla doğal tahıl ve lifi içerir. Ayrıca B vitaminleri, E vitamini ve sağlıklı yağlar gibi daha fazla besine sahip oldukları anlamına gelir.

Yemeklerimize dahil edilecek en iyi yağlar, tekli doymamış ve çoklu doymamış (omega-3 ve omega-6) yağlardır. Bu sağlıklı yağları avokado, fındık, balık ve ayçiçeği çekirdeğinde bulunur.

Çok fazla tuz yemek kalbiniz için kötüdür. Tuzdaki sodyum, kalp hastalığı için önemli bir risk faktörü olan yüksek tansiyon geliştirme riskini artırır.

Düzenli fiziksel aktivite yapmak, kalp krizi geçirme veya kalp hastalığı geliştirme riskinizi azaltır. Aktif kalmak, aşağıdakiler de dahil olmak üzere yaygın kalp hastalığı risk faktörlerini kontrol etmeye yardımcı olur:

Yüksek tansiyon,

Yüksek kolesterol ve

Aşırı kilolu olmak.

Düzenli fiziksel aktivite ayrıca kemiklerinizi ve kaslarınızı güçlendirmeye yardımcı olabilir. Daha enerjik, mutlu ve rahat hissetmenize yardımcı olur.

Herhangi bir fiziksel aktivite, hiç olmamasından iyidir.

Küçük, gerçekçi hedeflerle haftanın çoğu günü önerilen 30-60 dakikalık orta yoğunlukta fiziksel aktiviteye hızlı yürüyüş gibi yapılmalı.

Aktif olmaktan keyif aldığınızda, bunu daha sık yapmanız daha olasıdır.

Bir grup arkadaşınız veya ailenizle veya hatta köpeğinizle fiziksel aktivite yaparak motive kalın.

Gün boyunca daha az oturan yetişkinlerin, özellikle kalp hastalığından erken ölüm riski daha düşüktür.

İlginizi Çekebilir : Göz Altı Morluklarının Nedenleri – Tedavi Yöntemi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu