Sağlık

Karaciğere İyi Gelen Besinler Nelerdir?

Sağlıklı bir vücuda sahip olmanın yolu, sağlıklı bir karaciğere sahip olmaktan geçer. Sağlıklı bir karaciğer için iyi bir detoks yapmak gerekir. Detoks tüm vücudu dinlendirmek, temizlemek ve beslemekle ilgilidir. Toksinleri temizleyerek ve vücudunuzu besleyerek, bizi hastalıklardan korumaya ve optimal sağlıklı olmamıza yardımcı olur.

A, B ve C gibi vitaminleri çinko, magnezyum, kalsiyum ve selenyum gibi minerallerle birleştirmek detoks yaparak karaciğeri desteklemek için önemlidir.

Karaciğere İyi Gelen Besinler Nelerdir?

karaciğere iyi gelen besinler

Karaciğeri Temizleyen Besinler

 1. Sarımsak ?

Sarımsak, vücuttaki toksinleri ve atıkları temizlemekten sorumlu karaciğeri destekleyen ve enzimleri aktive eden kükürt bileşiklerinden oluşur.

 1. Narenciye meyveler

C vitamini ve antioksidanları yüksek olan limon, portakal, greyfurt,elma ,misket limonu gibi turunçgiller karaciğerin doğal olarak temizlemesini sağlarlar.

 1. Zerdeçal

Zerdeçal kökü karaciğerinizin en iyi dostudur. Anti -inflamatuardır ve antioksidanlar açısından zengindir.

Bu inanılmaz baharat, karaciğer hücrelerini onarmaya, hücresel hasara karşı korumaya ve detoks yapmaya yardımcı antioksidan içerir.

 1. Yeşil Yapraklı Sebzeler

Karaciğeri temizlemede çiğ, pişmiş, meyve suyu ve smoothie olarak yenebilen yeşil yapraklı sebzelerdir. Klorofil açısından son derece yüksek olan bu yeşillikler, kan dolaşımındaki çevresel toksinleri emer ve karaciğeri detoks etmeye yardımcı olur.

 1. Elma ?

Elmada bulunan pektin oranı yüksek polifenoller karaciğerin serum ve lipid düzeylerini kontrol altında tutar. Ayrıca toksinleri ve kanserojenleri gidermeye yardımcı olan malik asit içerirler. Elma ayrıca karaciğer yağlanmasına karşı koruyan ve karaciğerinizi temizlemeye yardımcı olan anti-inflamatuar özelliklere sahiptir.

 1. Yeşil Çay ?

Yeşil çay, sindirimi artıran antioksidanlarıyla bilinir. Karaciğeri detoks yapmaya yardımcı olur.

 1. Panca ve Havuç ?

Betalainler ve siyaninler karaciğeri yaralanmalardan korur ve meyve suyu veya smoothie’si karaciğerin detoks yapmaya yardımcı olur.

 1. Ceviz

Omega 3, yağ asitleri içeren toksin elementlerin karaciğeri temizlemesine ve sağlıklı yapmasına yardımcı olur.

9.Mercimek

Kan şekerini düzenler, kansere karşı korur ve sağlıklı olmak için karaciğerimizi temizler.

 1. Avokado ?

Avakadoda, hücreleri oksidasyona karşı korumak ve ağır metalleri detoks eden  glutayon bulunur.

 1. Domates ?

Karaciğer işlevini iyi tutmak, sindirim enzimi ve karaciğer enziminin işlevini aktive eder ve ayrıca karaciğerin temizlenmesine yardımcı olur.

 1. Bitkiler ve infüzyonlar

Karahindiba kökü otları karaciğerin yağları parçalamasına, toksinlerden arınarak amino asitler üretmesine yardımcı olur. Suda kaynatılıp içilen biberiye, sindirime yardımcı olan ve karaciğer problemlerini sınırlayan safra üretimini uyarmasını sağlar.

 1. Zerdeçal ve diğer baharatlar

Hindistan kökenli bir kök olan zerdeçal birçok iyileştirici özelliğe sahiptir. Safra üretimini uyararak karaciğeri detoks eder ve karaciğer kanallarını serbest bırakır.

 1. Kinoa

Karaciğeri doğal olarak detoks eder.

Karabuğday da karaciğeri temizler.

Benzer içerik : Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Besinler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu