Sağlık

Saçları Yıkarken En Sık Yapılan Hatalar

Saç yıkama oldukça basit görünür. Ancak, farkında olmadan saçımızı yıkarken, kuruturken kırılmasına, hatta saç derisine zarar verecek bazı hatalar yaparız. Ancak, bunların yanı sıra, saçlarımıza zarar vermeden iyi bir görünüm sağlayacak, bazı püf noktaları da vardır. Saçları yıkarken en sık yapılan hataları derledik.  Yazımızda inceleyelim

Saçları Yıkarken En Sık Yapılan Hatalar

 

1-Saçı yıkarken çok sık şampuanlamamalı

Uzmanlarına göre, saçımızı   her yıkadığımızda şampuanlamaya gerek yoktur. Haftada birkaç kez sadece duru suyla yıkamak, gözle görülür kirlerden arınması için yeterlidir. Şampuan kullanmak tamamen kozmetik nedenlere dayanır ve sık şampuanla yıkamak saç derisindeki yağ dengesini bozar. Sağlıklı saçlar için yağ oldukça önemlidir. Çünkü, saçı nemlendirir ve onu yıpranmaya karşı korur.

Saçları Yıkarken En Sık Yapılan Hatalar

2-Saçımızı şampuanlamadan önce yeterince ıslatmalıyız ve sonra şampuanlamalıyız.

Şampuan uygulamadan önce en az bir dakika boyunca saçınızı güzelce ıslatmak, en son kullandığınız saç bakım ürününün kalıntılarını temizlemeye yardımcı olur. Şampuanlamadan önce saçınızı tamamen ıslatmak, etkili bir şekilde yıkanmasında önemli bir adımdır. Saçınız baştan aşağıya ıslak olursa, şampuan daha iyi köpürür ve daha eşit yayılır. Bu, aynı zamanda, saçınızı yıkarken daha az şampuan kullanmanızı sağlar.

3-Saç kremini, ince telli saçlara sahip olanlar şampuandan önce uygulamalı

Genelde saç kremini şampuandan sonra uygulamaya alışkınız. Ancak, ince telli saç tipleri için şampuandan önce uygulamak daha iyi sonuçlar verir. İlk önce saç kremini uygulamak, saçın daha hacimli görünmesini sağlar. Çünkü, neme ihtiyaç duymasına rağmen, çoğu saç kremi ince telli saç tipini ağırlaşmasına ve yağlı görünmesine sebep olur.

4-Şampuanı saç uçlarına uygulamamalı

Şampuan saç diplerine uygulanır. Eğer saç uçlarına uyguluyorsanız, saç uçlarına zarar vermiş olursunuz. Saç dipleri, çoğu zaman saçın en yağlı kısımdır ve şampuanı saç uçlarına değil, saç derisine uygulamanız gerekir. Saç uçları genellikle daha kuru olduğundan, o kısımları şampuanla yıkamak daha da kuru görünmelerine sebep olacaktır.

5-Şampuanı saç dersine hırpalamadan masaj yaparak uygulanmalı.

Saç derisini güçlü bir şekilde ovalamak, saç diplerine zarar verir. Saçlar, ıslakken daha kırılgandır ve sert bir şekilde ovalamak saçın düğümlenmesine, kırılmasına ya da saç köklerinin zayıflamasına neden olabilir. En iyi saç yıkama yöntemi, parmaklarınız ve avuç içlerinizle saç diplerine nazik bir şekilde masaj yapmaktır.-

6-Saçı sıcak suyla yıkamamalı

Saçınızı yıkamak için en ideal olan su, ılık sudur. Saçınızı sıcak suyla yıkamak, onu kırılgan hâle getirebilir ve saç köklerini zayıflatabilir. Hafif ılık su, saçın üst derisini açmaya yardımcı olur ve böylece, saçınız yağı ve saç kreminin nemlendirici etkilerini daha iyi emer. Saçınızı en son soğuk suyla durulamak en iyisidir. Çünkü bu, üst derinin kapanmasına yardımcı olarak saçlarınızın kabarmasını engeller.

7-Saç kremini saç diplerine uygulanmamalı

Saç diplerine saç kremi uygulamak, diplerin daha da yağlı olmasına neden olur. En çok saçlarınız ve saç uçlarınız neme ihtiyaç duyar. Saç derisinin üzerine ya da yakınlarına saç kremi uygulamak saç köklerinizi tıkayarak saçın uzamasını yavaşlatabilir ve yağ üretimini artırabilir.

saçlar nasıl yıkanmalı

8-Saç ıslakken taranmamalı

Islak saçı taramak saça zarar verir. Çünkü, saç ıslakken en zayıf hâlindedir. Saçların nemliyken taranması en iyisidir. Saç açıcı sprey ya da saç kremi kullanmak saçlarınızın daha kolay taranıp şekil almasını sağlar. Saç tarama işlemi sırasında saçları tutamlara ayırmalıdır. Rastgele taramak saçlarda kırılmalara sebebiyet verir.

Benzer içerik : Doğal Yollarla Saç Rengi Açmanın Yolları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu