Sağlık

Keçi Sütü Sabunu Nedir, Ne İşe Yarar? Faydaları Nedir?

Günümüzde oldukça popüler olan, sık sık karşımıza çıkan keçi sütü sabununun cildimize faydalı olduğunu biliyor muydunuz?

Cilt için muhteşem etkiler gösteren keçi sabunu özellikle cildiniz ve saçlarınızın sağlığını da desteklemektedir. Keçi sütü sabununu nasıl kullanabiliriz ya da tam olarak ne gibi yararları var bunlardan bahsedelim. Keçi sütü sabunu fiyatı nedir ve nereden alınır? Detaylar;

Yeni bir güne başladığımızda sıcacık yatağımızdan kalkıp yüzümüzü yıkamak cilt bakımı için en kolay yapılması gerekenlerden biridir. Yüz temizlemek için çoğu kimyasal maddeler tercih edilse de doğal sabunlar, doğal ürünler tercih edilmektedir. Sabun çeşitli yağlardan karıştırılarak oluşturulan ve suda eriyebilen sodyum ya da postasyum tuz kütlesi olmaktadır.

Fast food Hamburger Yemek Kilo Aldırır Mı ?

Keçi sütü sabunu sivilce ve siyah noktalara da iyi gelmektedir. Pek çok kozmetik ürününün aksine cilde zarar vermez ve yormaz. Cildin ihtiyacı olan nemi sağlayarak cildin çok daha canlı ve parlak görünmesine yardımcı olur. Ciltte alerjiye neden olmaz. Akne ve sivilce lekelerine de iyi gelmektedir.

Keçi Sütü Sabunu Nedir?

Adından da anlaşılabileceği gibi keçi sütü sabunu keçi sütü kullanılarak hazırlanmış olan süt bazlı bir sabun olmaktadır. Sütten alınan güçle birlikte cildinizi nemlendirme özelliğine sahip olan sabunun içeriğinde de bu özelliği destekleyici yağlar kullanılarak bitkisel bir şekilde hazırlanmaktadır.

Üretim yeri ve üretici firma değiştikçe içerisindeki maddeler değişiklik gösterse bile genel olarak keçi sütü sabununun içerisinde bol olarak keçi sütü, zeytinyağı, hint yağı, hindistan cevizi yağı, badem yağı gibi bitkisel yağlar bulunmaktadır. Sabun kıvamına gelmesi için pirinç külü kullanılmaktadır. Peki bu sabunun faydaları nedir?

Keçi Sütü Sabunun Faydaları Nedir?

  • Keçi sütü sabunu sivilceleri temizleyerek mikroplardan arındırır cildinizin nefes almasını sağlar.
  • Siyah noktalarınız için güzel bir çözümdür. Düzenli kullanımda cildinizdeki siyah noktaları temizleyerek canlı bir dokuya sahip olmanızı sağlar. Cildinizdeki bakterileri temizleyerek pürüzsüz bir cilde kavuşmanızı sağlar.
  • Hassas ciltler için sık kullanılan bir sabun olmaktadır. Hassas, alerjiye yatkın bir cildiniz varsa keçi sütü sabununu tercih edebilirsiniz.
  • Kurak ve soğuk yerlerde cildinizde yıpranma olduğunda keçi sütü sabununu kullanabilir, nemlendirici özelliği sayesinde cildinizi yıpranmalara, kurumalara karşı koruyabilirsiniz.
  • Keçi sütü sabunu cilt lekeleri için kullanılabilen bir ürün olmaktadır. Mantar, egzama gibi problemleri ortadan kaldırmak ve cilt sağlığınıza kavuşmak için etkilidir. Cilt üzerinde oluşan enfeksiyonları temizler. Mikropların yayılmasını engeller ve temiz bir cilt oluşturur.
  • Keçi sütü sabunu cilde faydaları içerdiği proteinden kaynaklanır. Yüksek oranda protein ve pH içerdiği için tam bir cilt dostudur.
  •  A vitamini  içerdiği için ölü derinin atılmasını ve derinin yenilenmesini sağlamaktadır.
  • En doğal ve katkısız peeling ürünü olarak tercih edilir.
  • Cildinizde bir döküntü ve kaşıntı varsa keçi sütü sabunu ile bu rahatsızlığı ortadan kaldırabilirsiniz.
  • Saçların daha hızlı uzamasını ve gürleşmesini sağlamaktadır.

Keçi Sütü Sabunu Nasıl Kullanılmalı?

 

Keçi sütü sabununu klasik kullanmış olduğunuz normal sabun  gibi kolaylıkla kullanabilirsiniz. Cildiniz için kullanmak istediğinizde öncelikle cildinizi ve sabunu ıslatarak çok bastırmadan sabunu dairesel hareketlerle birlikte cildinize uygulayabilirsiniz.  Sabunun uzun ömürlü olması için ahşap sabunluk kullanabilirsiniz.

Sahip olduğu A ve E vitaminleri sayesinde saçlara nem ve hacim kazandırır. Proteinli bir sabun olduğu için saçları besler. Sabunu saçlarınız için de kullanabilirsiniz yine aynı şekilde cildiniz için kullandığınız gibi saçlarınızda da aynı işlemleri uygulayabilirsiniz. Öncelikle saçlarınızı ve sabunu güzelce ıslatarak başlayın. Ardından çok bastırmadan saç telleriniz arasında gezdirerek köpürtün ve durulayın. Rutin bir şekilde düzenli kullanım sağladığınızda ve ardından şampuan vb. maddelerle yıkama yapmadığınızda etkisini kısa süre sonrasında görebilirsiniz.

Keçi Sütü Sabununun Zararı Varmı?

Keçi sütü sabununun bilinen ciddi bir zararı bulunmamaktadır. Yinede süte alerjiniz varsa kullanılmamalıdır. Cildiniz hassas ve bilmediğiniz ürünleri kullandığınızda sorunlarla karşılaşıyorsanız öncelikle doktorunuzdan bilgi almak faydalı olacaktır.

Hassas cilde sahipseniz, keçi sütü sabununun cilt üzerindeki etkilerini görmek için aralıklı olarak kullanarak cildinizi takip ederek kullanmaya devam edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu