Magazin

Sevgililer Günü Ne Zaman Çıktı Aziz Valentine Kimdir?

14 Şubat neden sevgililer günü ilan edildi?

Bugün Sevgililer Günü ! Bilindiği Gibi Sevgililer Günün’nde insanlar sevdiklerine aldığı hediyelerle bugünün manevi değerinin ne kadar anlamlı olduğunu hatırlatmaya çalışır. İnternet aramalarında ‘Sevgililer Günü ne zaman, nasıl ortaya çıktı? 14 Şubat neden sevgililer günü ilan edildi?’ sorularına yanıt arayanlar için detayları bu haberimizde derledik.

Evlilikte Mutlu Olmanın En Önemli Yolları

Sevgililer Günü dünyanın birçok bölgesinde önemli bir kültürel, romantizm ve aşk kutlaması haline geldi. Sevilen birine sevgililer günü kartı göndermek, bir asırdan fazla bir süre önce başlayan bir gelenektir. Çiftler birbirlerine kart verir.  Peki Sevgililer Günü ne zaman, nasıl ortaya çıktı? 14 Şubat neden sevgililer günü ilan edildi?

Dünyanın her yerinden birçok insan, 14 Şubat’ta sevgililerine sadakat ve sevgilerini ifade etmek ister. Bazen bir hediye, şık bir yemek ya da uzak mesafedeki insanlar için duygu dolu bir mektup sevgilerini gösterme yöntemi olur. Sevgililer Gününü kutlamak için herhangi bir kural ya da etkinlik yoktur.

Bir din adamının (Aziz Valentine) adına ilan edilen bir bayram günü olarak ortaya çıkan Sevgililer Günü bazı toplumlarda ‘Aziz Valentin Günü‘ olarak bilinir.

Valentine kelimesi, Batı medeniyetlerinde hoşlanılan kişi veya sevgili anlamlarında da kullanılmaktadır.

AZİZ VALENTİNE KİMDİR?

Sevgililer günü sembolü olan ve Katolik kilisesi tarafından tanınan Aziz Valentin’in M.S. 270 tarihinde öldüğü biliniyor.

Aziz Valentin’in kimliğine dair resmi kaynaklardaki açıklama yapan Papa Gelasius ise Aziz Valentin’in hayatını tanrıya adamış bir şehit olarak öldüğünü söylüyor.

1908 tarihli Katolik Ansiklopedisi’ndeki eski şehitler listesinde, 14 Şubat gününe kayıtlı, inancı yüzünden öldürülmüş üç tane Aziz Valentine’nin yer aldığı biliniyor.

Romantik aşk ile Valentine arasındaki bağlantı tarihi dokümanlarda hiç geçmemektedir ve kimi tarihçilere göre sadece bir efsanedir.

Valentine’nin onuruna kutlama günü, 14 Şubat 496 tarihinde Papa Gelasius tarafından ilan edildi.

1969 yılında kilise, takviminden Aziz Valentine Günü’nü çıkarmıştır.

Sevgililer Günü mesajı 2022

 • Güllerin sayısı duyduğun aşkı yansıtır derler. Sana olan aşkımı gösterecek kadar gül yok kainatta!
 • Seni denizdeki kumlar, gökteki yıldızlar, ormandaki ağaçlar, dünyadaki insanlar, okyanustaki sular ve güneşin ışıklarından daha çok seviyorum.
 • Gönlüme taht kurdun, gönlümün sultanı oldun, gece gökyüzünde parlayan yıldızım, sabah ise ruhuma doğan güneşim oldun. Sevgililer günün kutlu olsun!
 • Kalbimdeki tek arzu, hayalimdeki tek tutku, beni yaşatan tek duygu senmişsin bebeğim…
 • Sen en büyük sevgiyi hak edecek kadar mükemmel ama herkesin sevmeyi hak edemeyeceği kadar özelsin benim için sevgilim…Maviler giyer bulut olurum, yeşiller giyer bahar olurum, bakarsın bir gün beyazlar giyer senin olurum. Sevgililer günün kutlu olsun.
 • Sevgililer gününde beyaz bir güvercin yolluyorum sana; kanatlarında mutluluk, yüreğinde sevgi ve sadakat, kar beyaz tüylerinde umut ve gagasında iyi geceler öpücüğü, yanağını uzat. Yüreğin kadar yanındayım. Kendini yalnız hissettiğinde elini kalbine koy; ben hep ordayım!
 • Bazı rüyalar diğerlerinden daha uzun sürer. Bazıları da çok çok güzel. Benim en uzun ve en güzel rüyam şu an bu mesajı okuyor. Sevgililer günün kutlu olsun!
 • Sana doğru bir kelebek uçurdum, dağları denizleri aştı seni buldu, yanağına ufacık bir öpücük kondurdu. Hissettin mi? Sevgililer günün kutlu olsun!
 • Doğan her günün sabahında içimde gözlerini görebilmek aşkı olmasa, inan hiçbir şeye değmezdi yaşamak. Sevgililer günün kutlu olsun!
 • Bir yudum sevgi koskoca bir okyanusa bedeldir. Şimdi uzaklarda senin bir yudum sevgine hasretim sevgilim. Seni hasretimi tüketircesine kucaklıyorum.
 • O kadar güzelsin ki yüzüne bakamıyorum. Titriyor ellerim, ellerini tutamıyorum. Öylesine bağlanmışım ki sensiz duramıyorum. Sevgililer günün kutlu olsun!
 • Bana bir günün 24 saat, bir saatin 60 dakika ve bir dakikanın 60 saniye olduğu öğretildi ama sensiz geçen bir saniyenin sonsuzluk kadar uzun olduğu öğretilmedi. Yaşamımızın her anında birlikte olmamız dileğiyle sevgilim… Sevgililer günümüz kutlu olsun.
 • Besmelesiz başladım diye mi, doyamıyorum seni sevmeye?

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu