Magazin

Hollandalı Öğrenciler Tamamen Geri Dönüştürülmüş Atıklardan Araba Yapıyor

2019’da Hollanda’daki Eindhoven Teknoloji Üniversitesi’nde 22 öğrenciden oluşan bir grup, tamamen geri dönüştürülmüş plastik ve çöpten ilk elektrikli araba yapma projelerini duyurdu. Öğrenciler ayrıca otomobilin dış tasarımını da ortaya çıkardı.

Duyurudan 18 ay sonra Hollandalı öğrenciler, tamamen ev çöpü, deniz plastiği ve geri dönüştürülmüş PET şişeler dahil olmak üzere geri dönüştürülmüş malzemelerden Luca adını verdikleri tam işlevli bir elektrikli araba tasarlamayı ve üretmeyi başardılar.

Luca, yalnızca 360 kilogram ağırlığında, saatte 90 kilometre maksimum hıza sahip ve tek bir şarjla 200 kilometreye kadar gidebilen parlak sarı iki koltuklu bir elektrikli otomobil. Öğrenciler, geri dönüştürülmüş malzemelerin ve atıkların potansiyelini dünyaya kanıtlamak ve göstermek için Luca’yı tasarladı ve inşa etti.

Luca gerçekten özel bir araba çünkü tamamen atıklardan yapılmış. Şasisi geri dönüştürülmüş PET şişeler ve ketenden yapıldığı için. Gövdesi televizyonlarda ve mutfak aletlerinde bulunan geri dönüştürülmüş sert plastikten yapılmıştır. Koltukları ve minderleri hindistan cevizi ve at kılından yapılmıştır.

Üretim ekibi üyelerinden Matthijs van Wijk, ekibin Luca’nın dev sanayi şirketlerine artık sadece iç mekanı değil, geri dönüştürülmüş atıklardan ve biyolojik bazlı malzemelerden bir araba şasisi inşa etmenin mümkün olduğunu kanıtlamasını umduğunu açıkladı.

Kaynak
See News

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu