Güzellik

Makyaj Sabitleyici Sprey Nedir?

Kadınların sürekli ilgi duyduğu makyaj malzemelerinden biri olan makyaj sabitleyici sprey nedir yazımızda inceleyelim.

Makyaj sabitleyici spreyler, makyajın en son adımında uygulanan, kapatıcı, allık, bronzer, kontür, aydınlatıcı ve farın performansını artırarak gün boyu kalıcı olmasını sağlayan sıvı bazlı bir formüldür.
Özellikle yağlı bir cilt için,
makyaj sabitleme spreyleri makyajının yüzünden akıp gitmesine engel olurken, aynı zamanda yağ kontrolü yaparak cildinin parlamasına da engel olur.
Makyaj sabitleyiciler yüzünün daha pürüzsüz görünmesini ve yumuşak olmasını sağlar. Ciltte yağ üreten sebumu kontrol altına alır ve mat bir görünüm elde etmek için idealdir. Bazen kuru ciltlerin nem dengesini bozabileceğinden dolayı,
her cilt tipi makyajına başlamadan önce nemlendirici krem uygulamalı.
Makyaj sabitleme spreyleri cilt tipine göre değişir. Aydınlık ten makyajı sevenler ıslak bitişli makyaj spreylerini tercih etmelilerdir. Mat ciltler için mat bitişli makyaj spreyleri kullanılmalıdır.
En iyi makyaj sabitleyici spreyler cilt tipine en uygun olanlardır. Makyaj tarzına ve cildinde nasıl bir bitiş istediğine göre makyaj sabitleyici spreyini seçip makyajının gün boyu sabit görünmesini sağlar.

makyaj sabitleyici sprey nedir

Sabitleyici spreyi fondötenden önce mi sonra mı kullanılmalı.Sabitleyici sprey, makyaj rutininizin son adımı olarak fondötenden sonra uygulanmalıdır. Sadece fondöten tutmada etkili olmakla kalmaz, sabitleyici bir sprey gözler, dudaklar ve taban dahil tüm makyajı yerinde tutar, bu nedenle tüm kozmetiklerin üzerine yüzün her tarafına püskürtülmelidir. Bazı sabitleyici spreyler bir astar olarak iki katına çıksa da, hepsi bir astarın aynı pürüzsüzleştirici faydalarını sunmaz, bu nedenle seçtiğiniz sabitleyici spreyinin içeriğine dikkat etmek lazım.
Makyaj sabitleyici spreyler makyaj öncesi kullanılmamalıdır. Makyajın spreyini yüzünüze sıkarken 20-30 cm uzaklıktan püskürtmeniz yeterlidir. İlk sıktığınız anda cildinizde ıslaklık oluşur ve 2-3 dakika sonra cildiniz kurumaya başlar.
Makyaj sabitleyici sprey kullanırken nasıl bir yol izlemeliyiz?

-Nemlendirici krem, fondöten ve kapatıcı, likit krem ten ürünlerini uyguladıktan sonra, yüze 20cm. uzaktan uygulanmalı.
– Tüm makyajını tamamladıktan sonra en son adımda makyajı yüzünde kilitlemek için uygulanmalı.Makyaj sabitleyici alırken nelere dikkat etmeliyiz?

1. Alkol içermemesi gerekir.
2.Paraben ve SLS içermemesine dikkat edilmeli.
3. Yapışkan ya da nemli bir his bırakmaması gerekir.
4. Uygun cilt tipine göre seçilmelidir.

Makyaj Sabitleyici Pudra Nedir?

Transparan pudra olarak bilinen makyaj sabitleyici pudralar cildinin yağlanmasını ve parlamasını engeller.Yağlı ciltler için daha uygundur.
Makyaj sabitleyci pudra mat ten makyajı için en ideal olandır.

Makyaj Sabitleyici Pudra Nasıl Kullanılır?

Sabitleyici pudra, fondötenden sonra sabitlemek istendiği tüm yüze uygulanır ve yüzde sabitlemek için en az 10-15 saniye mimik yapmamaya dikkat edilmelidir.
Uggulamasına gelince, pudra fırçası ile ürünü aldıktan sonra fırçadaki fazlalıkları ufak darbelerle silkele. Tüm yüzüne, özellikle de göz altlarına ve çabuk yağlanabilecek T bölgesine uygulayarak makyajını sabitle.

İlgilenebileceğiniz içerik :  Kömür Maskesinin Cilde Faydaları Nedir ? Evde Yapımı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu