Sağlık

Sporda Terlemek Zayıflatır Mı ?

Spor Yapmak Yağ Yakar Mı ?

Genelde sıcak havalarda dışarda, sporda yada evde fazla hareket sonucu vücudumunuzun terlemeye başladığını farkederiz. Kilo vermek isteyen hemen hemen herkesin aklına ilk gelen soru sporda terlemek zayıflatır mı ? olmaktadır . Terlediğimizde yağ yakar mıyız yada sporda terlemek zayıflatır mı sorusunu yazımızdan inceleyelim .

Spor Yapmak Yağ Yakar Mı ?

Yeteri Kadar Uyusanız Bile Yorgun Hissetmenizin Nedenleri

Terlemek Zayıflatır Mı ?

Yaz günlerinde pamuklu yada vücudumuzu saran ürünler kullandığımızda terlemeler görünür. Kişi üzerinde gözüken terler insanı rahatsız edici olsa da kilo vermek isteyen bir kişi için mutluluk verici olabilmektedir. Tatil sezonu başladığı için kilo vermek isteyenler spor yapmaya başlayıp formunu korumak için terleme isteği olabilir .

Spor salonunda yada evde spor yaparken terlemek normal bir durumdur . Fakat terlemenin de fazlası tabikide zararlı olabilmektedir.

Egzersiz esnasında kadınlar erkeklere göre daha erken terleyebilmektedir . Kilosu fazla olan kişiler de zayıflara göre daha fazla terleyebilir .

Antreman sırasında çok fazla ter döküyorsanız daha sonrasında tartıda farklı rakamlar görmeniz mümkün.

Vücutta yakılan su her zaman çok fazla yağ yakıldığının anlamına gelmemektedir . Az ter döktüğünüz zamanda da yaktığınız kalori düşük anlamına gelmiyor olabilir . Çalıştığınız ortamda havalandırma var ise teriniz  kurumuş olabilir .

Fazla terlemenin iyi bir antremana işaret ettiği kesin bir şekilde söylenemez . Harcanan suyu kilo kaybı olarak görmeniz çok doğru olmamaktadır . Su içtiğiniz zaman kaybedilen su miktarını geri almış olursunuz .

Dikkat Edilmesi Gerekenler 

Aşırı terleme kişiden kişiye göre değişiklik gösterebilmektedir. Kullanmış olduğunuz kıyafetlere dikkat edin . Kıyafet seçiminde terleme eşofmanı,streç film, poşet, korse vb. gibi kullanılan ürünler genelde vücudunuzun nefes almasını engellediği için sağlık açısından zararlı olmaktadır .

Vücudunuzun kaybetmiş olduğu suyu geri kazanmak ve vücudu dengede tutmak için bolca su için .

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu