Güzellik

Saç Yaşlanması İle İlgili Merak Ettikleriniz

Saç yaşlanması nedir? Nasıl Önlenir?

Saç dediğimiz zaman ilk akla gelen saç dökülmesi oluyor. Peki bu saç dökülmesinin nedeni nedir? Saç yaşlanması, saç dökülmesine yol açar mı? Saç yaşlanması nedir? İşte saç yaşlanması ile ilgili merak ettikleriniz.

2019 Gelin Başı Modelleri

Saç yaşlanması ile ilgili merak ettikleriniz burada

Saç yaşlanması, cilt yaşlanması gibi kaçınılmaz bir durumdur. Saçlar yaşlanmaya bağlı olarak, renk değişimine uğrar. Bu da saçın yaşlanmasıyla ilgili en gözle görülen değişimdir.

Saç yaşlanmasında, ciltte olduğu gibi değişimler görülür. Cilt nasıl yaşlandığında lekeler çıkıp, buruşuyorsa, saçlar da yavaş yavaş beyazlamaya başlar. Bu kaçınılmaz bir gerçektir. Saç beyazlamasının genetik faktörler yanında stres, sağlıksız beslenme ve uykusuzluk gibi nedenler yatmaktadır.

Saça rengini veren melanin maddesinin belirli yaşlardan sonra üretilmemesi de beyazlamaya olan diğer nedenlerden biridir.

Yaşlanan saçlardaki bir başka değişim ise ince hale gelmeleridir. Bu durum saç yoğunluğunu azaltır.

Saç yaşlanması nasıl engellenir?

Saç dökülmesinin saç yaşlanması haricinde de bir sürü farklı nedeni olabilir. Bunların başında mevsimsel saç dökülmesi, stres, hormonal değişiklikler, genetik, menopoz ve yanlış beslenme gelebilir. Bu nedenle saçlarınızın dökülmeye başladığını fark ettiğinizde hemen bir doktora başvurun. Dökülme nedeninin bulunup ona göre bir tedaviye başlanması gerekir. Bu sürenin yanında da sağlıklı beslenmeye, stresten uzak durmaya ve en az 8 saat uyumaya dikkat edin. Son olarak da çinko, B12, demir ve folik asit takviyeli gıdalarda kullanabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu