Magazin

8 Mart Dünya Kadınlar Günü Kutlu Olsun

8 Mart Dünya Kadılar Günü

Temelleri 1857 yılına kadar dayanan Dünya Kadınlar Günü, bir mücadelenin eseri olarak ortaya çıkmıştır. Kadınların erkeklerle eşit haklara sahip olmak için, 8 Mart 1857 yılında Amerika’nın New York kentinde tekstil sektöründe çalışan yüzlerce kadının düşük ücretlerini, uzun çalışma saatlerini ve insanlık dışı çalışma koşullarını protesto etmek için, grev yapmalarıyla başlamıştır. Grev sırasında çıkan yangında işçilerin fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçamaması sonucunda, çoğu kadın 129 işçi can vermiş, bu olaylardan 52 yıl sonra (1910), Danimarka’nın Kopenhag kentinde düzenlenen II. Sosyalist Enternasyonal toplantısında Clara Zetkin’in önerisiyle, 1857’de başlayan, kadın haklarının kazanılması ve kadınların birlikteliği mücadelesinin her yıl “Kadın Günü” olarak kutlanması kararlaştırılmıştır.

Günümüzde kadınların kültürel, politik ve sosyoekonomik başarılarını anmak için, her yıl 8 Mart’ta kutlanan, toplumsal cinsiyet eşitliği , üreme hakları ve kadına yönelik şiddet ve istismar gibi konulara dikkat çeker.
Dünya Kadınlar Günü dünya çapında çeşitli şekillerde anılmaktadır; bazı ülkelerde resmi tatildir ve diğerlerinde sosyal veya yerel olarak kutlanır. BM tatili kadın haklarındaki belirli bir konu, kampanya veya temayla bağlantılı olarak gözlemler. Dünyanın bazı bölgelerinde, protestolar ve radikal değişim çağrılarıyla damgasını vurduğu için siyasi kökenlerini hala yansıtıyor; diğer alanlarda, özellikle Batı’da, büyük ölçüde sosyokültüreldir ve kadınlar günün kutlanmasına odaklanır.

Kadına şiddetin, kadın cinayetlerinin olmadığı, cinsiyet eşitliğinin sağlandığı, eşit işe eşit ücret ve farklılıklara değer verilen bir dünya için, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kutlu olsun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu