Magazin

Ayrılık Acısı En Hızlı Nasıl Unutulur?

Güzel olan her şey zor unutulur...

Aşk, sevgi nedir? Hayattaki belki de çoğumuzun acısını çektiği, bir insana değer verdikten sonra yaşadığımız güzel anıları hatırlayıp ayrılığın arkasından hissettiğimiz duygu olduğunu söyleyebiliriz. Böyle söylüyorum çünkü bir taraf karşısındakini kaybettiği zaman gerçekten ne kadar sevdiğini ve ne kadar aşık olduğunu anlayabiliyor. İlişki kötü gitse bile; sevdiğiniz insan hayatınızın içerisinde olduğu sırada yaşanılan tüm tatsızlıklar geçici gelir. Hayata hızlı bir şekilde devam edebilme gücü, sorunları büyütmeden devam edebilme gücü ve kabiliyeti içinizde olacaktır. Fakat o insan hayatınızdan çıktığı anda tüm dünyanız, hayatınız ve hayalleriniz yıkılacaktır. İşte bu anda aşk nedir ne değildir, daha iyi anlayabiliyor insan. Tüm bu nedenlerden dolayı, hani belki yapılması zor bir şey fakat sizlere “Ayrılık acısı en hızlı nasıl unutulur?” isimli makale hazırladım. Dediğim gibi bunları yapması benim için de zor ama yapmamız gerekiyor.

Moralinizi ve Motivasyonunuzu  Arttıracak Kokular

Ayrılık Acısı En Hızlı Nasıl Unutulur?

Ayrılık acısı ne kadar uzun sürer?

Öncelikle bu soruya bir cevap verelim. Araştırmalara göre ortama üç sene sürdüğünü söyleyebilirim. Bu sonuç beyindeki hormonlara göre söylenen rakam. Fakat şöyle bir şey var, sizin sevginiz ne kadar güzel ve fazlaysa o kadar uzun sürebilir. Olayları aşktan çekip çok daha basitleştirerek bir örnek vereyim sizlere. Böyle bir örneği vermemin nedeni ise, aşık olduğumuz zamanda hormonlardan dolayı mantıklı düşünmemeye başlarız. O nedenle vereceğim örnek çocuklardan gelecek. Düşünün ki, bir çocuk var ve bu çocuğun iki oyuncağı var. Oyuncaklardan birini çok seviyor diğerini pek sevmiyor. Çocuğun elinden sevdiği oyuncağı alırsanız ağlamaya başlar ve sevmediği oyuncakla oynamaya çalışsa da bir süre sonra o oyuncağı bırakır tekrar ağlamaya başlar. Aradan zaman geçince diğer oyuncağın geri gelmeyeceğini anlar ve sevmediği oyuncakla güzel bir şekilde oynamanın, kendi hayal gücüyle ondan zevk almanın yollarını geliştirir. İşte aşk da aynı buna benzer. Sevdiğiniz insanın sizden ayrılıp uzaklaşıp gitmesinden sonra ağlarsınız. Üzülürsünüz, onunla kurduğunuz hayaller, düşünceler hepsi yıkılır. Aklınıza istemeden onunla geçirdiğini anılar gelir. Keşke bunu yapmasaydık, böyle olmasaydı, şu davranışı yapmasaydım gibi düşünceler gelir. Ama bunu kabul etmek ne kadar zor olsa da zaman her şeyin ilacıdır. Sizde çocuk örneğinde olduğu gibi hayatınıza bir yerden neşeyle bakmayı öğreneceksiniz

Aşk Acısı Nasıl Unutulur?

Teknoloji çağında olduğumuz için aşk acısını unutmak eskilere nazaran daha zor. Gerçi eski zamanlarda yaşanan aşkların daha güzel olduğu gerçeği de çıkıyor buradan. Güzel olan bir şeyi unutmak daha zor diyecekseniz; orada durmalısınız. Atalarımız “Gözden ırak, gönülden ırak” diye boşuna dememiş. Eskiden cep telefonu, internet ve sosyal medya diye bir şey yoktu. Çekindiğiniz fotoğraflar haricinde onu başka bir yerde görmüyordunuz. Aklınızda ve kalbinizde kalıyordu. Belki bir mendil ve belki bir çiçek ondan kalan tek hatıraydı. Şimdi ise alışveriş ve teknolojinin bu kadar arttığı bir dönemde, özel günlerde birbirinize aldığınız hediyeler, sosyal medya hesapları, cebinize sığdırdığınız o küçük cihaz sayesinde onunla geçirdiğiniz zamanları ölümsüzleştirmek gibi bir sürü farklı şey var. Adı üzerinde fotoğraf ve video çekmek zamanı ölümsüzleştirmektir. O anı kayıt altına alıp, silinmesini önlemektir. İnsanların hafıza kavramı olmasaydı belki de hayatımızda zaman kavramı diye bir şey olmayacaktı. Bu nedenle hafızanızdan sildiğiniz bir insanı, fotoğraflarda ve videolarda görebilirsiniz. Hatta o insanı silmeseniz bile unuttuğunuz, aklınıza hiç gelmeyen küçücük hatıraları bile bu şekilde tekrar yaşayabilirsiniz. Eğer seviyorsanız, o fotoğrafa baktığınızda ya da videoyu izlediğinizde o anı tekrar yaşayabiliyorsunuz. Aynı hissi, aynı aşkı yaşayabiliyorsunuz. Bu da geçmiş olduğu için, bir daha aynı şeyin yaşanmayacağı için ve bunu da fark ettiğiniz için daha da fazla canınızı yakacaktır. Zaten bir insana aşıksanız, en çok koyan şeyde onunla yaşadığınız şeyleri bir daha onunla, tekrar yaşayamama korkusu olur. Gerçi buna korku değil gerçeklerle yüzleşme dersek daha doğru olacaktır.

Tüm bu nedenlerden ötürü, ondan kalan hatıraları silin. Fotoğrafları, videoları silin, sosyal medyadan takip etmeyin, gerekiyorsa engelleyin, onunla aldığınız ve ondan size kalan tüm materyalleri atın, yakın, yok edin… Emin olun görmediğiniz zaman aşk lanetinden kurtulmak bir o kadar kolay olacaktır.

Sosyal Hayatınıza Önem Verin

Yalnız kalmaktan kaçının. Biliyorum, bu zor bir şey. Siz birinin acısını tutarken, kalabalık içerisinde kendinizi daha da yalnız hissedebilirsiniz. Ama emin olun ki etrafınızda kalabalık ve ses olan ortamlarda düşünmek daha zor hale gelecektir. Arkadaş ortamınızda onları dinlerken, emin olun konuşulan muhabbetlerin bir yerinden yakalayacaksınız ve muhabbete dahil olacaksınız.

Aşkın Bir Bağımlılık Olduğunu Kabul edin

Açık bir dille belirtmek istiyorum ki, aşk sevdiğiniz kişiye bağımlı olmak demektir. Alkol ve sigara gibi bir bağımlılığınız olduğunu düşünün. İçmediğiniz zamanlarda yoksunluk sendromuna girersiniz. Duramazsınız, içmek istersiniz. Aşk da aynı bu şekildedir işte. Sevdiğiniz, bağımlı olduğunuz kişiyi bir daha göremeyecek, sevemeyecek, koklayamayacak ve sarılamayacaksınız. Bunların gerçekliği zamanla azalmaya ve geçmeye başlayacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu