Büyük Beden

Body Positivity Beden Olumlama Nedir?

Son zamanlarda ortaya çıkan body positivity- beden olumlama ne demek?

Her insanın güzellik algısı kesinlikle farklıdır. Bu kesin hatta varoluşsal bir gerçekliktir. Her insan farklı şekilde düşünüp, hayata faklı bir kapıdan baktığı için güzellik algısının da değişik olacağını rahatlıkla söyleyebiliriz. Peki, güzellik algısının sürekli değiştiği bu dönemde, “Body Positivity Beden Olumlama Nedir?” diye düşünüyorsanız, makalemize göz atmanızı tavsiye ediyoruz.

Büyük Bedende Gömlek Kullanımı Nasıl Olur?

Body positivity beden olumlama nedir?

Kısaca insanların kendi bedenlerini oldukları gibi kabul etmesine “Body positivity beden olumlama” diyebiliriz. İnsanlar kendi bedenlerindeki kusurları olduğu gibi kabul ediyorlar ve kendilerinin bu şekilde daha güzel olduklarını düşünüyorlar. Bu algıdan ortaya çıkan harekete ise “Body positivity movement” ismi veriliyor.

Body Positivity Beden Olumlama Nedir

Bu hareket algısı ilk olarak, şişman ayıplama karşıtı olarak ortaya çıktı. Body positivity savunucularından olan Jessamyn Stanley, bu algının yalnızca şişmanlara yönelik değil, vücudunda ne tür kusur olursa olsun tüm insanların bu kapsama girebileceğini şu sözlerle savunuyor, “Genel kanının aksine body positivity, kilolu olmak ve büyük bedenleri kutlamakla eş anlamlı değil. Çok zayıf, çok büyük göğüsleri olan, popoları düz, büyük yara izleri, çil veya doğum lekesine sahip insanların da vücutlarıyla barışık olmaya ihtiyacı var.”.

Yani kısaca, bedeninde nasıl bir kusurun olursa olsun, kendine güven ve bedenini olduğu gibi kabul et, anlamına gelen bir ifade. Bu saydıklarımızı yaptığınız takdirde kendinize olan güveniniz ve bunun arkasından da mutluluğunuz artacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu